Respektimi i masave anti-kovid dhe vaksinimi, thelbësorë për të shmangur një valë të re infektimesh me CoViD-19

Javëve të fundit në Kosovë, fatmirësisht kemi pasur një situatë shumë më stabile, sa i përket situatës me pandeminë megjithatë, institucionet shëndetësore bëjnë thirrje për respektim të masave dhe vaksinim, kjo duke marr parasysh faktin se që nga fillimi i pandemisë së CoViD-19, në vazhdimësi kemi pasur goditje me valë të reja infektimesh. Thirrjet që…

Details

‘Kosova Theatre Showcase’ vjen me program shumë të pasur këtë fund vit

‘Kosova Theatre Showcase’ është ngjarje vjetore e teatrit, ku si qëllim kanë promovimin e punës teatrore që prodhohet në Kosovë, para një audience të gjerë ndërkombëtare. Rreth 50 mysafirë ndërkombëtarë, që përfshijnë kritikë të teatrit, programues të festivaleve dhe përzgjedhës të festivaleve të rëndësishme të teatrit në botë, do të vijnë në Prishtinë gjatë këtyre…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 nëntor të vitit 1960, Elvis Presley lansoi këngën e tij të pestë në Mbretërinë e Bashkuar “Noë or Never’ duke qëndruar në pozitën e parë për ​​për tetë javë. Kënga u bazua në këngën e famshme italiane, ‘O Sole Mio’. Në këtë datë në vitin 1977, gjatë një koncerti në Empire Pool, në…

Details

“Last Night in Soho”, “Pig” dhe “Vic the Viking” premiera që zbarkojnë këtë javë në Cineplexx

Kinemaja më e madhe në vend, Cineplexx edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. “Last Night in Soho” që përfaqëson zhanrin horror/mister, sjell një stiliste aspiruese të modës së viteve të 60-ta, e cila ndeshet me një vajzë që dëshpërimisht dëshiron të bëhet këngëtare, por ëndrrat dhe magjepsja plasariten në diçka të errët.…

Details

Dita Ndërkombëtare për t’i Dhënë Fund Mosndëshkimit të Krimeve Kundër Gazetarëve

Çdo vit, me 2 nëntor, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), Qeveritë anëtare të OKB-së, organizatat mbrojtëse të lirisë së shtypit dhe ato për të drejtat e gazetarëve, shënojnë ‘Ditën Ndërkombëtare për t’i Dhënë Fund Mosndëshkimit të Krimeve Kundër Gazetarëve’. Është një ditë që bota i kushton vëmendje krimeve të dhunshme kundër gazetarëve dhe përfaqësuesve…

Details

Përgatitja e veturës për sezonin e dimrit

Dimri po afrohet dhe pikërisht fillimi i muajit nëntor është koha e përshtatshme për ta përgatitur makinën për kushtet e dobëta të vozitjes, të shkaktuara nga të reshurat e borës dhe shiut si dhe nga akulli i krijuar. Për shkak të kushteve atmosferike, shpesh ndodhemi në situata jo të mira dhe e gjithë kjo vjen…

Details

Përfundon projekti “Drama for Change”

Organizata joqeveritare ‘Diversity of Mitrovica’, ka përfunduar me sukses projektin “Drama for Change” (Drama për Ndryshim), me të cilin të rinjtë pjesëmarrës kanë udhëtuar në disa qytete të Kosovës, për të dhënë para publikut shfaqjen “Konfuz në oxi(to)² xic”. Për të kuptuar më shumë rreth këtij projekti, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Drejtorin e Diversity…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 2 nëntor të vitit 1967, ‘The Beatles’ përfunduan regjistrimin e single-it të tyre të titulluar “Hello Goodbye” në studio në Abbey Road në Londër në bashkëpunim me Paul McCartney. Në këtë datë në vitin 1974, Stevie Wonder arriti në pozitën e parë në top listën e hiteve në Mbretërinë e Bashkuar  me këngën ‘You…

Details

Bashkëpunimi ndëretnik, një pasuri tjetër e Kosovës

Kosova njihet si një vend shumetnik, me një shoqëri të hapur që përqafon diversitetin e saj etnik dhe kulturor. Një shembull i tillë konkret është bashkëpunimi dhe shoqërimi i zotëri Ekrem Merovcit dhe Dejan Milic, të cilët ndajnë një zyrë së bashku. “Përveç punës zyrtare, ne jemi edhe miq të mire”, kështu tha për Radio…

Details