Vozitja është përgjegjësi – JO KËNAQËSI

Në vazhdën e angazhimeve policore në ngritjen e masave të sigurisë në trafikun rrugor dhe  me qëllim të vetëdijesimit, Drejtoria Rajonale e Policisë në Mitrovicën e Jugut, në fund të muajit qershor, ka realizuar fushatë me moton “Vozitja është përgjegjësi – Jo Kënaqësi“,  me synim vetëdijesimin e pjesëmarrësit në trafik, në veçanti ngasësit të automjeteve.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 gusht, të vitit 1962, këngëtari i famshëm Bob Dylan, ndryshoi zyrtarisht emrin e tij. Emri i tij i vërtetë ishte Robert Zimmerman. – Në këtë datë të vitit 1998, bendi The Beatles ishin vlerësuar si bendi më i mirë i të gjitha kohërave nga një anketë e bërë nga revista ‘Mojo’. Pas…

Details

Java e ardhshme me shumë filma

Duke ditur që kemi shumë adhurues të filmave, Radio KFOR-i vazhdimisht ju mbanë të informuar me premierat filmike, para se ato të shfaqen për publikun. Njësoj do të bëjmë edhe kësaj here, duke ju ofruar listën e filmave që do të jepen premierë gjatë ditëve të ardhshme.   Filmi ‘Pray Away’ – Data e publikimit:…

Details

Të rejat nga fusha e teknologjisë, të javës që po e lëmë pas

Zbulime të mahnitshme ndodhin çdo ditë në botën teknologjike dhe zbulime kreative, të cilat pasurojnë dhe lehtësojnë jetën tonë. Më poshtë lajmit, Radio KFOR-i ju sjell disa nga shpikjet e fundit nga bota e teknologjisë: – Zanco, është emërtuar telefoni më i vogël celular në botë. Diagonalja e ekranit të tij është 1.2 centimetra, dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 gusht, të vitit 1981, televizioni muzikor MTV transmetoi për herë të parë programin e parë. Programin e hapi krijuesi i këtij televizioni John Lack, i cili e nisi programin me fjalët: “Zonja dhe zotërinj: Rock and Roll, mirë se vini në televizionin e muzikës”. MTV është një nga televizionet më të mëdha…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Java që po e lëmë pas, ka qenë përplot këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante, nga artistë të ndryshëm vendorë e ndërkombëtarë, mirëpo duhet të veçojmë publikimin e këngës ‘Mi Amor’ nga Dhurata dhe Noizy, që u pëlqye tej mase nga publiku. Në vazhdim ju sjellim edhe disa nga hitet më të mira të…

Details

Ngrënia e mëngjesit, çelësi i një jete të shëndetshme

Ushqyerja e shëndetshme është shtylla e shëndetit tonë. Sipas disa studimeve, gjatë jetës sonë ne konsumojmë deri në 60 tonë ushqim, sasi kjo të cilën e ndajmë mes 3 vakteve, pa harruar edhe zamrat mes vakteve kryesore. Mirëpo, kur është fjala për një jetë të shëndetshme, vakti i mëngjesit është kryesori, ku pas orëve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 31 korrik, të viti 1999, këngëtarja Christina Aguilera, arriti në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e saj ‘Genie In A Bottle’. – Në këtë datë të vitit 2016, këngëtari Justin Timberlake, fitoi çmimin për ‘Artistin më të Mirë të Dekadës’, në ‘Teen Choice Awards’.…

Details

Sot në fokus kemi miqësinë

Sot (30 korrik), shënohet “Dita Ndërkombëtare e Miqësisë”, e cila u caktua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, për të promovuar dhe inkurajuar paqen, lumturinë dhe unitetin. Shoqëria dhe miqtë, luajnë një rol të rëndësishëm në jetën tonë dhe me këtë fakt pajtohen edhe dëgjuesit e Radio KFOR-it, të cilët në lidhje me…

Details