Vaksinohu, bashkë ia dalim!

Për të frenuar përhapjen virusit CoViD-19 si dhe për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e secilit, Ministria e Shëndetësisë, vazhdimisht u bën thirrje të gjithë qytetarëve të caktojnë terminin e tyre dhe të vaksinohen, sepse vetëm përmes vaksinimit mund të mbrohen nga variantet e reja të COVID-19. Duke u bazuar tek të dhënat e Institutit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 shtator, të vitit 1953, këngëtari Guy Mitchell, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘Look At That Girl’. Ylli i viteve të 50-ta, ka shitur mbi 6 milion albume në gjithë botën. – Në këtë datë, të vitit 1986, grupi i përbërë nga femrat Bananarama,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Edhe java që e kemi lënë pas, ka qenë e ‘stërngarkuar’ me lajme teknologjike. E fillojmë me Apple, e cila pritet që të realizojë atë që kompanitë tjera të telefonave të mençur pritet ta realizojnë tek në vitin 2022.  Brenda pak javësh, Apple do të prezantojë gjeneratën e re të telefonave inteligjentë, iPhone 13, për…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë’

Fillimi i muajit shtator shënon edhe një ditë humane, atë të solidaritetit dhe ndihmës për njëri-tjetrin. Në vitin 2012 për nder të punës bamirëse dhe kontributit madhështor të Shën Nënë Terezës ‘Kombet e Bashkuara’, zyrtarisht vendosën që datën e sotme, 5 shtatorin, të shpallin si ‘Ditë Botërore të Bamirësisë’. Në këtë ditë, reflektojmë mbi krijimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe protagonisti i bendit të famshëm ‘Queen’ Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar në  Afrikë. Freddie Mercury konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga i tij si pjesë e grupit ‘Queen’, “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e librit të rekordeve …

Details

Dita e parë e shkollës, një fillim i ri

Dita e parë mësimore, për nxënësit dhe mësuesit mbetet ndër ditët më të  rëndësishme, sidomos për gjeneratën që regjistrohen për herë të parë në shkollë. Kjo ditë edhe pse konsiderohet një ditë feste, gjithashtu është fillim i një kapitulli të ri për gjeneratat e reja, prandaj duhet të kemi kujdes të veçantë ndaj tyre, që…

Details

FILMAT PREMIERË, TË JAVËS SË ARDHSHME

Edhe java e ardhshme do të jetë përplot me filma të bukur, të cilët keni mundësi t’i shikoni përgjatë ditëve të ardhshme, titujt dhe datat e publikimit të të cilëve, mund t’i kuptoni në vijim: Countdown: Inspiration4 Mission to Space  –  6 Shtator Octonauts: Above & Beyond On the Verge –  7 Shtator Firedrake the…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, 4 shtator, feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe aktorja e famshme Beyonce, e lindur në vitin 1981, në Texas. Gjatë karrierës së saj, ajo ka shitur rreth 100 milionë içizime, si artiste solo dhe 60 milionë inçizime me grupin ‘Destiny’s Child’. Beyonce, ka fituar 22 çmime Grammy dhe është këngëtarja më e nominuar në…

Details

Disponohu 24/7, me Radio K4-in

Radio KFOR-i po vazhdon t’ju argëtojë dhe t’ju informojë edhe në sezonin verë / dimër 2021. Hitet e fundit të muzikës vendase dhe botërore, shumë tema interesante dhe në përgjithësi, përmbajtje që nuk mund t’i gjeni askund tjetër. Ne fillojmë çdo ditë pune me (Mëngjesi me ty) prej orës 07:00 – 10:00, ku moderatorët e…

Details