‘Fotografia Më e Mirë për vitin 2017’ (Foto: Driton Paçarada)

Së shpejti ndahen çmimet për storien më të mirë mbi varfërinë për vitin 2018, për gazetarë. Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë ‘UN Kosovo Team’ (UNKT) dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) më 15 tetor, në Kino Amrata,  organizojnë ceremoninë e 13-të, të ndarjes së çmimeve për arritjet më të mira në gazetari,…

Details

Erza Muminoviq fiton medaljen e bronztë në Argjentinë

Kosova sërish shkruan histori në sportin e xhudos, kësaj rradhe përmes xhudistes së re, Erza Muminoviq, duke e cila për herë të parë ka fituar medaljen e bronztë, në ‘Lojërat Olimpike për të Rinj’, që është mbajtur në Buenos Aires. Për xhudisten nga Peja, e cila garoi në kategorinë 44 kilogramë, fitorja ishte shumë e…

Details

Bajram Kinolli: ‘Muzika është gjuha që i bashkon të gjithë’

Bajram Kinolli, i njohur me nofkën Kafu, ishte i ftuar në emisionin e pasdites “Macchiato Lounge”, në Radio KFOR, me moderatoren Pranvera Behrami. Kafu është vokalist i grupit muzikor “Gipsy Groove”, të cilët performojnë muzikën origjinale rome. Gjatë bisedës në studio, duke u shoqëruar edhe me muzikën e mrekullueshme të grupit në fjalë, Kafu tregoi…

Details

‘Peer Educators Network’, një dekadë në përkrahje të rinisë Kosovare

Pasnesër (10.10.2018) duke filluar nga ora 14:00 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, organizata jo qeveritare ‘Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë’ (PEN), shënon 10 vjetorin e themelimit të saj. Kjo organizatë jo-qeveritare punon në kuadër të motos: ‘Nga të Rinjtë – Për të Rinjtë’, duke kontribuar për 10 vite në fushën e edukimit, barazisë gjinore,…

Details

Rona Nishliu emocionon fansat e Eurovisionit

Këngëtarja Rona Nishliu, është përfaqësuesja e parë e ftuar në kongresin e përvitshëm të organizatës së fansave të Eurosong, në Spanjë. Ajo u prit me ovacione e duartrokitje të gjata, njejtë si në prezantimin e saj para 6 vitesh në përfaqësimin e saj në Eurovizion, që ishte mbajtur në Baku të Azerbejxhanit në vitin 2012.…

Details

Zhvillohet së shpejti Drag Race 4

Për adhuruesit e shpejtësisë, e diela që vjen (07 tetor), do të jetë shumë e veçantë, meqenëse në pistën e vjetër të Aeroportit Ndërkombëtar Adem Jashari, do të mbahet Drag Race 4, që përmbyll kampionatin për vitin 2018. Nëse dëshironi të përjetoni adrenalinë edhe ju mund t’i bashkoheni këtij aktiviteti, ku do të ketë vetura…

Details

U hap ‘Panairi Vjeshtor i Librit 2018’ në AAB

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që realizon Kolegji AAB, tashmë është bërë hapja e ‘Panairit Vjeshtor të Librit AAB 2018’, i cili ofron lexuesin më pranë librit. Shtëpi të shumta botuese tashmë kanë zënë vendet e tyre për tu ofruar lexuesve libra të zhanreve të ndryshme që plotësojnë kërkesat e tyre. Koordinatori i këtij…

Details

Ndahet çmimi ‘Nobel për Paqe’

Çmimi ‘Nobel i Paqes’, këtë vit i është ndarë doktorit Denis Mukwege dhe ish të rrëmbyerës nga  ISIS, Nadia Murad, për përpjekjen e tyre për ta ndalur dhunën seksuale në luftëra. Sipas ‘Komitetit të Nobelit’, që e ndan këtë çmim gjinekologu nga Kongo Mukwege dhe stafi i tij kanë trajtuar mijëra pacientë të cilët janë…

Details