Regjisori Želimir Žilnik, nesër mban workshop në kuadër të programit multietnik ‘Kulturë për Ndryshim’

Nesër (12.07.19), në “Kino LUMBARDHI” në Prizrenm regjisori serb Želimir Žilnik, do të mbaj një punëtori publike dy ditore, ku do të diskutohen praktikat e tij dhe vështirësitë artistike. Gjatë kësaj punëtorie, në sesionin e dytë, ai do të shfaqë filmin e tij të fundit “Among the People: Life & Acting”, i cili përmban komentet…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Popullsisë’

Data e sotme 11 Korrik, shënon ‘Ditën Botërore të Popullsisë’, e krijuar nga ‘Këshilli i Kombëve të Bashkuara’, në vitin 1989. Kjo ditë shenohet për të edukuar njerëzit për çështjet me interes, për të mobilizuar institucionet botërore, për të trajtuar problemet globale dhe për të festuar dhe përforcuar arritjet e njerëzimit. Sipas organizatës ndërkombëtare që…

Details

Summer Workshop në AAB, për gjithë studentët dhe maturantët e interesuar

Fakulteti i Shkencave Kompjuterike i Kolegjit AAB edhe këtë vit organizon workshop për të gjithë maturantët dhe studentët që shprehin interesim të mësojnë për pajisjet teknologjike, kodim, robotikë, inteligjencë artificiale, sensorë të ndryshëm, etj. Trajnimet do të zhvillohen në Kolegjin AAB, nesër me datën 11 korrik 2019. Asistenti ligjërues në shkenca kompijuterike, Shkëlqim Miftari, për…

Details

Festivali ‘Hapu’ sjell art të larmishëm në edicionin e ri

Nesër (11.07.19), fillon Festivali i Artit në Hapësirë Publike ‘Hapu’ , i cili sivjet shënon edicionin e 5-të me radhë. Radio KFORI ka kontaktuar zyrtaren për komunikim nga “Hapu”, Daniela Markaj, e cila tregoi programin e ditës së parë të festivalit: “Hapjen e festivalit e bëjmë tek sheshi “Skenderbeu”, në Prishtinë në orën 21:00 me…

Details

“Ngom Fest” fillon nesër

Nga data 11 deri më 14 korrik, qyteti i Prizrenit do të jetë nikoqir i edicionit të 9-të, të festivalit “Ngom Fest 2019”. Festivali do të mbahet në kalanë e qytetit të Prizrenit ku do të bëjë bashkë artistët vendor dhe të huaj. Në një prononcim për Radio KFOR-in, zëdhënësja për media e festivalit ‘Ngom’,…

Details

Prishtina në festë për ‘Ditën Kombëtare të Francës’

‘Aleanca Franceze’ në Prishtinë për nder të ‘Festës Kombëtare’ të përvjetorit të Francës, nesër (11.07.19) ka organizuar një festë për të nderuar kulturën franceze që do të mbahet në lokalin ‘Annex Bar’ në Prishtinë, nga ora 19:30. Të gjithë të interesuarit të cilët duan të jënë pjesë e kësaj feste, mund të bëhen pjesë e…

Details

“Debat n’Shilte” diskuton adoptimin dhe planifikimin familjar

Nesër (10.07.19) Qendra për Studime Psiko-Sociale dhe Mjekësore në kuadër të ‘Debat n’Shilte’, do të diskutoj temën: “Edhe unë e dua një familje; Adoptimi dhe planifikimi familjar”. Ky debat do të filloj nesër nga ora 18:00 dhe folëse do të jetë Nezahat Ramadani-Salihu, drejtoreshë e SOS Fshatrave të Kosovës. Ky edicion përkrahet financiarisht nga Ministria…

Details