Ta ruajmë ambientin, shtëpinë tonë të përbashkët

Një nga praktikat që duhet të kultivohet qysh në fëmijëri, është edukimi mbi mbrojtjen e ambientit nga fëmijët. Organizata jo-qeveritare ‘Let’s Do it- ta pastrojmë Kosovën’, vazhdimisht nëpërmes aktiviteteve dhe fushatave vetëdijesuese, ka bërë thirrje që të kujdesemi dhe ta mbajmë të pastër Kosovën. Radio KFOR-i ka kontaktuar me drejtorin ekzekutiv të organizatës ‘Let’s Do…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 maj, të vitit 1964, këngëtari Louis Armstrong, ishte në pozitën e parë të top listave muzikore amerikane me këngën e tij ‘Hello Dolly’. Ai ishte artisti më i vjetër që arriti të radhitet vendin e parë në ‘Billboard’, në moshën 62 vjeçare. Mirëpo, rekord të ri vendosi këngëtari 85 vjeçar, Tony Bennett…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Kryqit të Kuq”

“Dita Botërore e Kryqit të Kuq” është një ditë ndërkombëtare që i kushtohet lehtësimit të vuajtjeve njerëzore, ruajtjes së dinjitetit njerëzor, mbrojtjes së jetës dhe parandalimit të emergjencave dhe fatkeqësive natyrore si përmbytjet, epidemitë dhe tërmetet. Dita e lartpërmendur, që mesazh kryesor ka trajtimin e të gjithë njerëzve me mikpritje, dinjitet dhe humanizëm, shënohet edhe…

Details

Filma të shumëpritur po vijnë

Adhurues të ekranit të madh të kinemasë, por edhe ju të tjerët që parapëlqeni të shikoni filma të ndryshëm nga komoditeti i shtëpisë, në vijim ju njoftojmë me filmat më të ri, që do të publikohen së shpejti:   Filmi ‘No Vacancy’ – Data e publikimit: 09 maj Filmi ‘Our Father’ – Data e publikimit:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

 – Me datën 8 maj, të vitit 1970, bendi The Beatles, lansuan albumin e tyre ‘Let It Be’, në Mbretërinë e Bashkuar. – Në po këtë datë, të vitit 1976, grupi ABBA, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me singlin e tyre ‘Fernando’, që ishte edhe kënga e tyre…

Details

Të rejat javore në teknologji

Nga java që po e lëmë pas, ka filluar të përflitet se si do të jetë gjenerata e ardhshme e Samsung, e në fokus është modeli ‘Z Flip 4’. Smartphoni i ardhshëm i Samsung, ‘Galaxy Z Flip 4’, pritet të ketë një ekran të jashtëm më të madh në krahasim me paraardhësin e tij. Gjithashtu,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

 – Me datën 7 maj, të vitit 1977, grupi The Eagles, arritën në krye të top listave muzikore amerikane me këngën ‘Hotel California’. Grupi fitoi edhe çmimin ‘Grammy’ për ‘Këngën Më Të Mirë të vitit 1977’. – Në këtë datë, të vitit 2000, kënga e famshme e Britney Spears, ‘Oops…I did it again’ arriti që…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Edhe kjo javë ishte e pasur me këngë të reja dhe sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell këngët premierë. Disa nga këto këngë i kemi shkëputur nga foneteka jonë dhe më poshtë lajmit ju mund të gjeni disa nga premierat e kësaj jave, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Blunt…

Details

Sot i themi JO dietave

Sot, ikni peshores dhe mundohuni ta doni më shumë personin në pasqyrë. Dita e sotme, 6 Maj, shënon ‘Ditën Pa Dietë’, një nismë që synon të luftojë standardet e paarritshme të bukurisë të cilat kanë nxitur probleme të shumta tek njerëzit, siç janë: çrregullimet në të ngrënë, vetëbesim i ulët, bullizëm dhe dieta jo të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 6 maj, të vitit 2002, në një sondazh të realizuar nga libri Guinness Hit Singles, kënga ‘Bohemian Rhapsody’, e interpretuar nga bendi The Queen, u votua si singli më i preferuar i të gjitha kohërave në Mbretërinë e Bashkuar. Kënga ‘Imagine’ nga John Lennon ishte e dyta dhe në vendin e 3-të ishte…

Details