Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 15 gusht, feston ditëlindjen këngëtari dhe aktori, Joe Jonas, pjesëtari i grupit Jonas Brothers, lindur në vitin 1989, në Arizona. Në vitin 2009 albumi i tyre ‘Lines, Vines and Trying Times’, ishte një nga albumet më të dëgjuara në Amerikë. – Me 15 gusht, të vitit 1979, bendi Led Zeppelin lansuan albumin…

Details

Rëndësia e miqësisë, në jetën tonë

Shoqëria jonë, shpesh herë, tenton t’i kushtojë vëmendje marrëdhënieve romantike, duke menduar se gjetja e personit të duhur, do të na bëjë të lumtur dhe të përmbushur. Por, hulumtimet tregojnë se miqtë, shoqëria, janë shumë të rëndësishëm për mirëqenien tonë psikologjike, duke sjellë më shumë lumturi, sesa pothuajse çdo gjë tjetër. Lidhur me këtë temë,…

Details

Hitet më të reja në Radio K4

Muaji gusht me muzikën më të mirë në vend. Këtë javë kemi shijuar lansimet e fundit nga artistët më të njohur vendor dhe ndërkombëtar, të cilët keni mundësi ti dëgjoni premierë, në Radio KFOR. Bujë të madhe bëri edhe bashkëpunimi i Dafinës me Lyrical Son, të cilët me datën 8 gusht, na sollën projektin ‘Llafe,…

Details

Nesër mbahet nata përmbyllëse e DokuFest-it dhe ceremonia e ndarjes së çmimeve

DokuFest, sivjet (2021) shënoi edicionin jubilar, ndërsa qytetit i Prizrenit u zbukurua edhe më shumë me aktivitete të shumta, që ishin pjesë e edicionit të XX-të me radhë, të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër – DokuFest. Në natën përmbyllëse, pjesëmarrësit do të jenë dëshmitarë të një laramanie aktivitetesh. Kështu tregoi për Radio…

Details

Majtakët sot festojnë ditën e tyre

10% e njerëzve në botë janë mëngjarash apo majtak. Ndoshta nuk e keni ditur por disa nga personat më të mençur dhe të njohur në botë, janë majtak. Për shembull, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë pasur tetë presidentë majtak, duke përfshirë: Leonardo Da Vinci, Albert Einstien, Bill Gates e shumë personalitete të njohura që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 gusht, të vitit 2017, këngëtari David Bowie, u paraqit në serialin teliviziv ‘Twin Peaks: The Return’. Regjisori i serialit në fjalë, kishte planifikuar që këngëtari Bowie të lunate në këtë serial, por këngëtari ndërroi jetë në vitin 2016. Në këtë paraqitje të Bowit, që shokoi të gjithë, pamjet ishin marrë nga arkiva…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Rinisë’

Nuk thuhet kot që rinia është e ardhmja e një vendi dhe karakteristikë e Kosovës, në rastin tonë, është përqindja e madhe e të rinjve, të cilët përbëjnë mbi 35 % të moshave nga 15 deri në 24 vjeç dhe mbi 65 % nën moshën 30 vjeç dhe jo rastësisht kjo grup moshë konsiderohet si…

Details

‘Galeria 17‘ hapësirë e artit, edukimit dhe aktiviteteve kulturore

Organizata jo-qeveritare ‘Shtatëmbëdhjetë’ në Prishtinë, që ndër vite ka organizuar aktivitete të ndryshme kulturore dhe artistike, duke ri funksionalizuar hapësirat publike të pa shfrytëzuara në hapësira për të rinjtë dhe për aktivitete interesante, së fundmi po planifikon të hapë një galeri, që do të jetë hapësirë e artistëve, për të paraqitur botëkuptimet e tyre nëpërmes…

Details

Policia e Kosovës bën thirrje të mos ndizen zjarre që mund të shkaktojnë rrezik të përgjithshëm

Policia e Kosovës po vazhdon të angazhohet në parandalimin dhe shuarjen e zjarreve, duke ofruar asistencë me pajisje policore dhe duke koordinuar aktivitetet me agjenci tjera, në të gjitha rajonet ku janë raportuar vatra zjarri. Në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, Policia e Kosovës bën thirrje që të mos ndizen zjarre dhe gjithashtu të raportohen…

Details