Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 tetor, të vitit 2016, këngëtarja JoJo, publikoi albumin e saj të tretë me radhë, të cilin e titulloi ‘Mad Love’, i pari ky që nga viti 2006, pasi çështjet ligjore e kishin penguar atë që të publikojë materiale të reja muzikore. – Në këtë datë, të vitit 1972, Michael Jackson me këngën…

Details

2022-ta, vit i festivaleve në Kosovë

Në çdo vend të botës, festivalet gjallërojnë jo vetëm popullatën, por edhe ekonominë e vendeve. Në Kosovë, ky vit ka qenë shumë atraktiv, sidomos për gjeneratat e reja, duke marr parasysh larminë e festivaleve të cilat u organizuan në Kosovë. Përkundër faktit që vetëm deri tani janë realizuar dhjetëra festivale, kryesisht të karakterit kulturor dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2002, grupi spanjoll Las Ketchup, arritën vendin e parë në top listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën çuditërisht infektive dhe ritmike, të titulluar “The Ketchup Song”. Në SHBA, kënga u pozicionua vetëm në pozitën 54-të. – Më 13 tetor, të vitit 2016, Bob Dylan u nderua çmimin…

Details

Sot shënohet dita, kur Kristofor Kolombi zbuloi Amerikën

“Dita e Gjuhës Spanjolle”, fillimisht u festua në datën e sotme, 12 tetor, një festë kombëtare në Spanjë e njohur si “Dia de la Hispanidad” (Dita e Kolombos). Kjo datë u zgjodh si ditë feste, pasi njihet tradicionalisht si dita kur Kristofor Kolombi (Christopher Columbus) zbuloi Amerikën, duke gjurmuar fillimin e përhapjes së gjuhës dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 12 tetor, të vitit 2009, Justin Bieber, kur ishte vetëm 16 vjeç, takoi adhuruesen e tij 14-vjeçare, Hailey Baldwin (vajza e aktorit Stephen Baldwin), në prapaskenë, në shfaqjen ‘Today’. Vite më vonë ata fillojnë të takohen, dhe në vitin 2018, ata u martuan. – Në këtë datë, të vitit 2013, Pharrell Williams, u…

Details

Kush ka vajza, botën ka

Kushdo që ka vajza, apo pret të bëhet prind i një vajze, të behet gati për ta jetuar një dimension të mrekullueshëm të jetës, ngase vajzat, janë të prira për të ofruar dashuri, kujdes e mirësi. Pikërisht datën e sotme (11 tetor), Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka përcaktuar si ‘Ditë Ndërkombëtare të Vajzave’,…

Details

‘Festa e Luleve’ do të mbahet në Shtime

Për herë të tretë në Agrocoop, do të organizohet festa e luleve të vjeshtës, me moton “Një pije mes lulesh”. Për tre ditë rresht, në datat 14, 15 dhe 16 tetor, në Shtime, do të mund të argëtoheni edhe me muzikë, pije dhe në një ambient shumëngjyrësh. Ky edicion i këtij festivali do vë në…

Details