Master Class për Menaxhimin e Projektit

“Mentoring our Future” që shërben si një program mentorimi për studentët e Kosovës, më 4 gusht nga ora 09:00, në “Bibliotën Kombëtare” në Prishtinë, organizojnë Panel diskutimi me menaxherin e Projekteve dhe Programeve me fokus në Teknologjinë Informative (IT) dhe Linguistikë, Sabri Tahiri. Përgjatë prezantimit do të bëhet paraqitja e koncepteve themelore dhe kryesore në…

Details

DokuFest dhe Lumbardhi organizojnë diskutim mbi institucionet, konstituencën dhe qytetarinë

Diskutimi në panel do të sillet rreth themeleve dhe parimeve mbi të cilat ndërtohen institucionet e pavarura, sikurse dhe mënyrat se si ato veprojnë dhe ndryshojnë. Ky diskutim do të zhvillohet nga penalistët, Albert Heta (Prishtinë), Ares Shporta (Prizren), Meriç Öner (Stamboll), Teodor Çelakoski (Zagreb), nën udhëheqjen e moderatores, Donjetë Murati. Statusi ligjor, formaliteti dhe…

Details

“Playwrite for Peace” me aktivitet të veçantë mbi ndikimin e identitetit në fushën e artit

“Project Space” do të jetë mikpritës i shumë aktiviteteve të ndryshme gjatë javës së ardhshme e shumë nga këto aktivitete do të realizohen në kuadër të projektit “Playwrite for Peace.” “Playwrite Peace”  na mëson që përmes identiteteve tona ne inspirohemi të krijojmë projekte të artit pamor e gjithsesi edhe formave të tjera. Projekti në fjalë,…

Details

Shënohet nesër Dita Ndërkombëtare e Birrës

3 gusht, Dita Ndërkombëtare e Birrës u vendos për të festuar zanatin e kësaj veprimtarie dhe për të treguar vlerësimin e saj, duke fituar shpejt njohje ndërkombëtare. Në fakt, në shekullin e 16-të, në Bavari, Duka Wilhelm IV, lëshon një ligj për birrën, i cili ndalon përdorimin e të gjitha llojeve të aditivëve duke lënë…

Details

Kursi i Meditimit Trascendental përsëri në Prishtinë

Pas rezultateve të suksesshme të shfaqura tek të gjithë që e kishin aplikuar Meditimin Trascendental, eksperti i këtij lloji të meditimit, Justin Goçi, i cili deri më sot ka instruktuar rreth 900 njerëz , do të mbajë sot (2 gusht) në Hotel Sirius , në Prishtinë, kurse për ata që dëshirojnë të përfitojnë nga dobitë…

Details

Hardh Fest edhe këtë vit me artistë botërorë

Edicioni i këtij viti i “Hardh Fest” –it përveç që do të mbahet afër një muaj më herët sesa  edicioni i vitit të kaluar, në vete përmban edhe shumë surpriza për publikun të cilët do të pushtojë qytetin e Rahovecit. Ronnie Romero nga grupi Rainbow do të jetë artisti kryesor i këtij festivali, ku i…

Details

Koncert enkas për Diasporën

Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, sonte (1 gusht) do të jetë hapësirë e rezervuar për një koncert special për Diasporën, organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. Koncerti në fjalë fillon nga ora 20:00, ku me këtë rast do të marrin pjesë artistë të njohur të skenës vendore…

Details