Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 8 gusht, feston ditëlindjen këngëtari kanadez Shawn Mendes, i lindur në vitin 1998. Kënga e tij ‘Stitches’, arriti në krye të top listave në gjithë botën. Vlen të përmendim gjithashtu se, Mendes, pa arritur moshën 18 vjeçare, kishte 3 albume në top listat e albumeve më të mira në shumë vende të…

Details

Në kohë pandemie, krijohen maska me dizajne interesante

Me t’u shfaqur rastet e para me ‘Covid – 19’ në Kosovë, një nga iniciativat më të shpeshta ka qenë dizajni dhe punimi i maskave të ndryshme, me qëllim të furnizimit me to, të gjithë qytetarët në Kosovë, nga të gjitha komunitetet. Në rrjete sociale kemi parë dizajne të ndryshme të maskave, të cilat janë…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Birrës’

‘Dita Ndërkombëtare e Birrës’ festohet  të Premten e parë të çdo muaji Gusht, e themeluar në vitin 2007 në Santa Cruz, të Kalifornisë nga Jesse Avshalomov. Që nga fillimi i saj, Dita Ndërkombëtare e Birrës është rritur nga një ngjarje e vogël e lokalizuar në Shtetet e Bashkuara perëndimore, në një festë mbarë botërore që…

Details

Ministria e Arsimit anulon ‘Testin e Arritshmërisë’

Për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘Covid – 19’, Ministria e Arsimit ka marrë vendim për anulimin e ‘Testit të Arritshmërisë’, për vitin shkollor 2019/2020. Ky vendim është marr me qëllim të ruajtjes së shëndetit për të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit. “Duke marrë parasysh gjendjen nëpër të cilën është duke kaluar vendi si…

Details

Viti shkollor 2020/2021 mund të fillojë përsëri në distancë

Mësimi shkollor i gjysmë vjetorit të dytë mund të zhvillohet prapë  online, nëse vazhdojnë ky trend i përballjes me pandeminë, ky fakt është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit. Zëdhënësja e Ministrisë së Arsimit, Diellza Kukaj, ka theksuar se janë përgatitur edhe tre skenarë të cilët do të realizohen në përputhje me shkallën e…

Details

Vlera e të pasurit një hobi në jetën tonë

Të kesh një hobi në jetë të sjell gëzim dhe freski. Hobi na ndihmon të menaxhojmë kohën e lirë si dhe ta planifikojmë atë në mënyrë më produktive. Të mirat e tij nuk kanë fund, hobi ndihmon edhe në shëndet, duke ulur rrezikun e presionit të lartë të gjakut, zvogëlon rrezikun e depresionit dhe çmendurisë.…

Details