Artistë të njohur kanë nga një mesazh për të gjithë dëgjuesit e Radio KFOR-it

Artistë dhe personalitete të ndryshme të njohur, i janë bashkuar fushatës ‘#rriNshpi’, mirëpo kësaj radhe përmes Radio KFOR-it, kanë bërë thirrje tek të gjithë qytetarët dhe tek të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, që të qëndrojnë në shtëpi dhe të respektojnë maksimalisht të gjitha rekomandimet e organizatave shëndetësore, në lidhje me pandeminë ‘Covid –…

Details

Çka duhet të vizitoni, kur t‘jeni në Kosovë

Për të kaluar ditë pushimi në vendin e vogël ballkanik, në Kosovë, vendi ka shumë për të ofruar. Andaj, nëse keni ndonjë mysafir të huaj që do të qëndrojë për disa ditë në Kosovë, ju mund të sugjeroni këto vende për t’i vizituar: – Rugova, një regjion i përshtatshëm për alpinizëm, bjeshkatari, skitari, ngjitje në…

Details

Fakte interesante!

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante për jetën dhe hapësirën të cilat shumë herë edhe na mahisin. Radio KFOR-i kohë pas kohe do t’ju ofrojë fakte të ndryshme interesante, disa nga të cilat mund t’i lexoni në vijim: – A e keni ditur se sa pluhur hapësinor bie çdo vit në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 25 prill, të vitit 1994, një gjykatë në Amerikë konstaton se kënga e Michael Bolton “Love Is a Wonderful Thing”, është vjedhur nga ‘The Isley Brothers’, që ishte publikuar në vitin 1966 dhe kishte të njejtin emër. Bolton u detyrua të paguaj 5.4 milion dollar që njihet edhe si dënimi më i madh…

Details

Rëndësia e fuqizimit të grave

Fuqizimi i grave do të thotë pavarësi financiare, e shkolluar, e mbi të gjitha mbjellje e besimit se edhe ato janë të barabarta me të gjithë të tjerët, për të vendosur se çfarë duan, ku duan të jenë dhe çfarë duan të bëjnë me jetën e tyre. Pikërisht për fuqizimin e grave, Radio KFOR-i ka…

Details

KFOR-i po e vazhdon mbështetjen e popullatës edhe me donacione shëndetësore

Përveç sigurimit të paqes, sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë, KFOR-i po kontribuon gjithashtu edhe me donacione, si masë parandaluese dhe mbrojtëse kundër përhapjes së virusit COVID-19. Sot (24 Prill), CIMIC-u (Bashkëpunimi Ushtarak Civil) i KFOR-it dhe Njësia e Specializuar Shumëkombëshe (MSU) e karabinierit italian, e cila po operon në kuadër të misionit të KFOR në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtarja amerikane, Kelly Clarkson, e lindur më 24 prill, të vitit 1982. Këngëtarja Clarkson, arriti sukses duke fituar edicionin e parë të spektaklit ‘American Idol’ dhe në vitin 2002 ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli dhe SHBA, me këngën ‘A Moment Like This’. – Në…

Details

Sot shënohet “Dita e Revolucionit të Modës”

Data e sotme, 24 prill i është ndarë shënimit të “Ditës së Revolucionit të Modës”. Kjo ditë që fillimisht është vendosur në vitin 2013, është nën obrellën e “Revolucionit të Modës” që është një lëvizje globale jo-fitimprurëse dhe që ka ekipe në mbi 90 vende anembanë botës. “Dita e Revolucionit të Modës” në thelb ka…

Details