Sot shënohet ‘Dita botërore e Hepatitit’

Sot ndëkombëtarisht shënohet ‘Dita Botërore e Hepatitit’,  që përfshin një grup të sëmundjeve infektive të njohura si hepatiti A, B, C, D dhe E që prekin miliona njerëz në mbarë botën, duke shkaktuar kështu sëmundje akute dhe kronike të mëlçisë. Të dhënat e ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, tregojnë se rreth 300 milionë njerëz jetojnë me…

Details

Këngë vere në verë nga Jehona Lumi

Në përputhje me stinën e verës, në të cilën jemi, këngëtarja e talentuar Jehona Lumi ka publikuar së fundmi projektin e saj më të ri muzikor, me titull ‘El amor”, apo në shqip” Dashuria”. Kush është përkujdesur për këngën e saj në tërësi, ku është xhiruar videoklipi dhe cilat janë planet e ardhshme të këngëtares,…

Details

“E tash” e Ard Gashit mirëpritet nga publiku

Mjaftuan pak sekonda që një juri profesionistësh të kthenin karriget për vokalin e veçantë të tij, në spektaklin e zërit më të mirë shqiptar “The voice of Albania 6” dhe të fascinohen me mënyrën e tij të të intereptuarit të këngës me të cilën ai u paraqit në vitin 2017. Mposhti shumë zëra të tjerë…

Details

Dashamirë të adrenalinës bëhuni gati për Auto Moto Show

Për herë të 4-të me radhë, do të realizohet nesër (28 korrik), në ora 13:00, ngjarja spektakolare e veturave dhe motoçikletave, në Pallma Mobile, në Gjilan. Siç pohon organizatori i kësaj ngjarjeje, Premtim Hajredini, qëllimi i këtij organizimi është që përmes tij, të mblidhen sa më shumë njerëz, jo vetëm nga vendi, por edhe nga…

Details

“Bllokohen” autostradat për “Tour de Kosova”

Policia e Kosovës ka njoftuar se përgjatë datave 26, 27 dhe 28 korrik do të ketë bllokim të përkohshëm të autostradave të Kosovës, me kërkesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës. Leja e siguruar nga kjo federatë përfshin tre ditë radhazi në të cilat ditë do të zhvillohet edicioni i 19-të i garës më të…

Details

Mbahen spektakle magjike në Gjakovë

Me moton “Mos thuni s’e keni ditë”, në  “Hangover Club”, në Gjakovë,  nga  sot (26 korrik) deri më 29 korrik do të mbahet një spektakël muzikor me yjet e estradës tonë. Për admiruesit  e muzikës argëtuese, sonte ju pret një natë magjike me këngëtarët: Alban Skenderaj dhe Kida, kurse të shtunën do të performojnë në…

Details

Medaljet e “Olimpiades së Tokios” të bëra nga 80,000 ton aparate të ricikluara elektronike

Lojërat verore olimpike të vitit 2020 do të jenë të veçanta për shumë arsye, por “TOKYO 2020” do të mbahet në mend jo vetëm për garat dhe sportin që përmban kompeticioni. Projekti “TOKYO MEDAL 2020” është në përfundim të medaljeve të bëra tërësisht nga materiali i ricikluar, saktësisht nga 78.985 ton aparate elektronike duke përfshirë…

Details

Green Fest 9 – për nanën natyrë

Në kuadër të Festivalit Green, sot (26 korrik), do të përmbyllen aktivitetet e gjelbëra, përmes një nate muzikore, që mbahet në Auqa Park të qytetit të Mitvoricës, në ora 20:00. Ky edicion i festivalit përkatës, organizohet me temën “për Nanën Natyrë”, duke vënë në spikamë rolin e gruas/nënës në raport me mjedisin dhe burimet natyrore,…

Details

Ushtarët danez ndihmojnë shkollat e Kosovës

Viti i ri shkollor për nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulet “Eqrem Çabej”, në Mitrovicë do të jetë edhe më i gëzueshëm, pasi që ushtarët e Kontingjentit Danez, nga Ekipi Ndërlidhës Monitorues të cilët veprojnë në kuadër të KFOR-it në Kosovë ditë më parë dhuruan si donacion 30 banka shkollore. Gjatë pranim-dorëzimit të…

Details

Edhe në Ferizaj po mbahen “Ditët e Diasporës 2019”

Sikurse në pothuasje të gjitha komunat e vendit edhe qyteti i Ferizajt do të mirëpresë mërgatën me “Ditët e Diasporës 2019”. Kjo ngjarje pritet të filloj nga nesër (26.07.19) dhe do të vazhdojë deri më 7 gusht 2019. Në kuadër të “Ditët e Diasporës”, do të ketë aktivtete të shumta si: koncert për fëmijë, koloni…

Details