KFOR-i dhe Policia e Kosovës me aktivitete të përbashkëta në SHFMUL “Shaban Idrizi”, në Mitrovicë

Njësitet e shumta të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës, kanë qëndruar sot (24 maj), në ambientet e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Shaban Idrizi”, në Zhabar të Mitrovicës. Ky organizim ka ardhur nga bashkëpunimi i Komandës Regjionale Lindore të KFOR-it, gjegjësisht ushtarakëve amerikanë të kampit të Bondsteel.  Vetëdijesimi i nxënësve për rrezikshmëri,…

Details

Javën e ardhshme fillon ‘UNUM Festival’

Edhe 7 ditë kanë mbetur, deri në fillimin e UNUM Festival-it, ku pothuajse kanë përfunduar përgatitjet për edicionin më të çmendur deri më sot, me emrat pjesëmarrës më të mëdhenj në botë, siç janë: Seth Troxler, Ricardo Villalobos, Paco Osuna, Mathew Jonson, Shimza, Butch, tINI, Dyed Soundorom, Raresh, Rhadoo, Ilario Alicante, Priku, Praslea dhe mbi…

Details

Skizofrenia, sëmundje që prek miliona njerëz në botë

Skizofrenia është një sëmundje serioze mendore që sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, prek më shumë se 21 milionë njerëz në mbarë botën. Skizofrenia është një gjendje mendore shumë komplekse, që mund të ndikojë në mënyrën se si një person mendon, ndjen dhe përjeton botën përreth tij. Dita e sotme, 24 Maj, shënon ‘Ditën Botërore të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 24 maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe njëherit autor i shumë teksteve, Bob Dylan. Këngëtari ka lindur në vitin 1941, në Minnesota të SHBA. Kulmin e karrierës së tij, Dylan e arriti në vitet e 60-ta, duke u bërë ikonë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe me influencë në…

Details

Intervistë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të EULEX-it, Chiara Tagliani, për dhomat familjare në Kosovë

Më poshtë lajmit mund të lexoni intervistën e plotë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të EULEX-it, Chiara Tagliani, për dhomat familjare në Kosovë, të realizuar nga Radio KFOR-i: Radio K4: Çfarë janë dhomat e ndjeshme për intervista në qendrën e viktimave? Këshilltarja Gjinore e EULEX-it: Për shkak të natyrës traumatike të formave të dhunës ndaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 23 maj, të vitit 2007, këngëtarja Jordin Sparks, arriti që të shpallet fituese e spektaklit ‘American Idol’. Pas këtij konkursi këngëtarja filloi të bëhet e famshme dhe pas një viti ajo publikoi këngët: ‘No Air’, ‘Tattoo’ dhe ‘One step at a time’, që i sollën suksese të shumta këngëtares. – Në datën e…

Details

Ju pret një javë me filma fantastik

Histori dashurie, filma të bazuar në ngjarje të vërteta, e deri tek filmat përplot adrenalinë, janë premierat botërore filmike, që gjatë javës së ardhshme do të publikohen për të gjithë ju dashamirë të tyre, prandaj poshtë këtij lajmi i keni titujt dhe data e publikimit të tyre:   Filmi ‘Prehistoric Planet’ – Data e publikimit:…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën teknologjike e kemi nisur me më të rejat nga WhatsApp, që ka bërë të ditur se po e teston funksionalitetin e largimit nga ndonjë grup pa “lënë gjurmë”. WhatsApp po teston aktualisht heqjen e njoftimeve për daljen nga grupi dhe me këtë mundësi të re, nëse vendosim të dalim nga ndonjë grup në WhatsApp,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 22 maj, të vitit 2017, këngëtari Drake, theu rekordin e mbajtur nga këngëtarja Adele, për çmime të fituara në ‘Billboard Music Awards’. Atë natë në ceremoninë e mbajtur në Las Vegas, reperi kanadez Drake, fitoi 13 çmime. Bendi Twenty One Pilots, fituan çmimin e grupit më të mirë rock, ndërsa…

Details