Thirrje artistëve për propozime në fushën e drejtësisë sociale përmes artit

Programi për Studime Gjinore dhe Hulumtime në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, në bashkëpunim me Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë dhe Qendrën “Seldom Heard Voices” nga Universiteti Bournemouth, kanë shpallur “Thirrjen e Hapur për propozime, për një prodhim bashkëpunues të veprave të artit, duke adresuar më gjerë temën e drejtësisë sociale në kuadër…

Details

“Jusuf Gërvalla”, këtë të premte ia dedikon fëmijëve

  E premtja (23.11.18) e kësaj jave i është dedikuar fëmijëve në kinemanë e qytetit të Pejës, “Jusuf Gërvalla”. Me fillim nga ora 16:30,  Anibar do të shfaqë një program dedikuar fëmijëve. Koordinatorja e projekteve në Anibar, Arlinda Kastrati në një prononcim për Radio KFOR-in ka ftuar të gjithë fëmijët që të jenë prezent, në…

Details

21 Nëntori – Dita Botërore e Televizionit

Televizioni është një gur themel i demokracisë dhe një shtyllë e lirisë së shprehjes dhe diversitetit kulturor. Në dhjetor të vitit 1996 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, shpalli datë 21 Nëntor, si Ditën Botërore të Televizionit, në përkujtim të datës në të cilën u mbajt edhe Forumi i Parë i Televizionit Botëror, në…

Details

HQ KFOR has three new opening positions

1. Senior Executive Assistant NATO Advisory and Liaison Team (NALT) has a vacancy for the position of Senior Executive Assistant in the section of Office of the Chief of Staff (COS). The work of the NALT emphasizes NATO’s military and political engagement in Kosovo. The post provides high level operational support to NALT COS, and…

Details

Ka filluar ‘Java e të mësuarit gjatë gjithë jetës’

Këtë javë në vendin tonë po shënohet ‘Java e të mësuarit gjatë gjithë jetës’. Në kuadër të kësaj jave, janë organizuar aktivitete të ndryshme që kanë për qëllim promovimin e mësimit. Paniri për të promovuar mësimin e vazhdueshëm ka filluar dje (19.11.2018), mirëpo i ka vazhduar punimet edhe sot në Hotel ‘Sirius’ në Prishtinë. Po…

Details

Bota sot shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve’

‘Dita Botërore e Fëmijëve’ filloi të shënohet për herë të parë nga ‘Kombet  e Bashkuara’ në vitin 1954 dhe qysh atëherë, kjo ditë festohet çdo vit për të promovuar bashkëjetesën ndërkombëtare, ndërgjegjësimin e fëmijëve në mbarë botën dhe për të përmirësuar mirëqenien e fëmijëve. Edhe në Kosovë  për nder të kësaj ditë ‘Qendra Informative dhe…

Details

Kampanjë për rivitalizimin e nevojshëm të kinemasë “Jusuf Gërvalla

‘Festivali Ndërkombëtar i Animacionit Anibar’ ka filluar rrugëtimin për rivitalizimin e nevojshëm të kinemasë “Jusuf Gërvalla”. Për të vazhduar jetën kulturore dhe funksionin kinematografik në kinemanë e vetme të qytetit të Pejës, i duhen mjete financiare. Koordinatorja e projekteve të Anibar, Arlinda Kastrati për Radio KFOR-in tregoi rëndësinë që ka kontributi i gjithësecilit për ta…

Details

“Handle With Care”- një ekspozitë më ndryshe

K2.0 prezanton ekspozitën dhe instalacionin e artit “Handle With Care”, që adreson ekzistencën e skllavërisë të kohës moderne dhe realitetin e ashpër me të cilin ballafaqohen gratë që janë bërë viktima të trafikimit njerëzor dhe të industrisë së seksit. Në Hapësirën e Re të K2.0, duke filluar nga ora 18:0, sonte (20.11.18) do të keni…

Details