Projekti “Libra me zë” ju dedikohet fëmijëve të verbër

Për nder të ‘Ditës Botërore të Fëmijëve’ (1 qershorin), organizata Education Comes First (ECF), do të organizoj disa aktivitete për të vegjëlit. Këto aktivitete do të zgjasin dy ditë dhe do të mbahen në parkun e Gërmisë, nga ora 12:00 deri në orën 16:00, më 1 dhe 2 qershor. Koordinatorja në “Education comes first”, Saranda…

Details

U përurua sot autostrada Prishtinë – Shkup

Është përuruar sot autostrada “Arbën Xhaferi” që lidh Kosovën me Maqedoninë e Veriut. Autostrada ka kushtuar rreth 700 milionë euro dhe aty përfshihet edhe një urë që konsiderohet më e gjata në rajon, me gjatësi prej 5.7 kilometra, ndërsa me lartësi 83 metra. Kjo autostradë do të lëshohet për qarkullim të lirë rrugor, sot (29.05.19)…

Details

Filhamornia e Kosovës me koncert në festivalin ‘ReMusica’

Në kuadër të festivalit ‘ReMusica’, radhën e ka Kori i Filhamornisë së Kosovës që të mbush amfiteatrin e Bibliotekës Universitare, nesër më 30 maj, prej orës 20:00. Koncerti fillon me “Shkojti çika”, vepër e autorit Lorenc Antoni, për të cilin shënohet edhe 110 vjetori i lindjes së tij. Antoni ishte kompozitor, dirigjent dhe etnomuzikolog i…

Details

Mbahet së shpejti konferenca me temën ‘Shëndeti, Mirëqenia dhe të Drejtat e Fëmijëve’

Qendra për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore, me datat 1 dhe 2 qershor, do të mbaj konferencën e dytë ndërkombëtare për ‘Shëndetin, Mirëqenien dhe të Drejtat e Fëmijëve’, e cila organizohet me qëllim të ofrimit të një platforme për prezantimin e njohjeve më të reja shkencore të arritura nëpërmjet hulumtimeve të mirëfillta. Kjo konferencë synon që…

Details

Festivali “Mirëdita, dobar dan!” edhe këtë vit bashkon artistët serbë dhe shqiptarë

Sot (29 maj) në Beograd, nga ora 19:00 do të hapet festivali “Mirëdita, dobar dan!”, qëllimi i të cilit është inicimi i ndryshimeve për të krijuar një traditë të bashkëpunimit dhe normalizimit të vazhdueshëm të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës. Festivali “Mirëdita, dobar dan!”, fillon me filmin “Nëntor i ftohtë” në regji të Ismet Sijarina,…

Details

Dhuro këpucë të përdorura për fëmijët në nevoj

Në vazhdën e aktiviteteve humanitare që njerëzit e vullnetit të mirë apo organizatat me mision bamirësie po organizojnë kohë pas kohe, tashmë është duke u realizuar aktiviteti i radhës me simbolikë të tillë. Të gjithë ju që posedoni këpucë që më nuk i përdorni, por që për fëmijë të tjerë me kushte të rënda ekonomike…

Details