Shtatori vazhdon me filma fantastik

Njësoj siç ka nisur, muaji shtator vazhdon të sjellë për dashamirët e filmit, premiera fantastike filmash, përfshirë të gjitha zhanret. Në vijim e sjellim listën e plotë të tyre, ku mund të mësoni titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Jeepers Creepers Reborn’ – Data e publikimit: 21 shtator Filmi  ‘Meet Cute’ –…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details

Dita Botërore e Sigurisë së Pacientit

Duke marr parasysh që origjina e kësaj dite është e bazuar në parimin themelor të mjekësisë ‘Të Mos Bësh Dëm, Por Të Ndihmosh’, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur që motoja e këtij viti, që shënon ‘Ditën Botërore të Sigurisë së Pacientit”, të jetë ‘Mjekim Pa Dëm’. Sipas kësaj organizate, objektivat e shënimit të “Ditës…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, këtë herë e nisim me përditësimin e sistemit operativ iOS 16. Apple është siguruar që të sjell një përditësim të hatashëm, e disa prej specifikave të iOS 16, janë: Ekrani i kyçjes është rimodeluar e bashkë me të edhe mënyra sesi shfaqen njoftimet. Tashmë ekrani tregon datën dhe orën, ndërsa përdoruesit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2011, këngëtarja britanike Adele, arriti në pozitën e parë në top listat në Amerikë, me këngën ‘Someone Like You’. Kjo këngë ishte një hit botëror, duke u renditur në pozitën e parë të top listave muzikore edhe në Australi, Finlandë, Francë, Itali, Poloni e shumë vende të tjera të…

Details

Premierat e sotme muzikore, në Radio K4

Edhe kjo javë në Radio KFOR, ishte e mbushur përplot  premiera muzikore dhe këngët e reja gjithmonë priten shumë mirë nga publiku. Nga premierat të cilat janë publikuar zyrtarisht në treg sot (16.09.22) dhe mund ti dëgjoni në Radio KFOR, ia vlen të përmendim Charlie Puth, i cili ka lansuar projektin ‘I Don’t Think That…

Details

Ozoni dhe rëndësia e tij në mbrojtjen e tokës

Shtresa e ozonit, një mburojë e brishtë e gazit, mbron tokën nga pjesa e dëmshme e rrezeve të diellit, duke ndihmuar kështu në ruajtjen e jetës në planetin tonë. Për të njohur rëndësinë që përbënë ozoni në jetën e gjallesave në Tokë, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka shpallur datën e sotme, 16 shtator,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2006, këngëtari Bob Dylan, u rikthye fuqishëm edhe një herë në muzikë, me albumin e titulluar ‘Modern Times’. Me këtë album, ai arriti në pozitat e para të top listave muzikore në SHBA dhe në shumë vende të tjera në botë. Në pozitën e parë në këto top lista…

Details

Duke dëgjuar, e kuptojmë më mirë njëri-tjetrin…

Besoj se e keni dëgjuar thënien e famshme të filozofit grek, Epictetus:“Ne kemi dy veshë dhe një gojë, që të mund të dëgjojmë dy herë më shumë sesa flasim”. Qoftë në vendin e punës, në shtëpi apo në një mjedis shoqëror, të dëgjosh tjetrin tek flet është një aftësi e rëndësishme. Çdo vit, të enjten…

Details