Teatri ODA sonte sjell shfaqjen “Othello nga Kosova”

Sot, 14 prill, duke filluar nga ora 15:00 në Teatrin ODA do të jepet performanca e të rinjve në formë të Forum Teatrit “Othello nga Kosova”, që vjen nën organizimin e Artpolis në kuadër të Koalicionit të Kosovës për Pajtim. Për të kuptuar më shumë rreth shfaqjes në fjalë e cila do të bëjë bashkë…

Details

Ndërhyrjet estetike, trend në rritje në gjithë botën

Tendenca për t’u dukur bukur, kurrë nuk ka qenë më e shprehur se sa kohëve të fundit. Fusha e mjekësisë për ndërhyrjet estetike, sa vjen e perfeksionohet dhe rrjedhimisht edhe kërkesat shtohen nga ata që dëshirojnë të ndërrojnë diçka në pamjen e tyre dhe të duken bukur. Mirëpo, për të mësuar më shumë për rrezikshmërinë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 prill te vitit 1963, The Rolling Stones teksa performonin në The Crawdaddy Club, pjesë e publikut ishin edhe katër anëtarët e bendit The Beatles. Në këtë datë të vitit 1967, David Bowie lansoi  singlin që u quajt inovacion nën tiltullin  ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa…

Details

Termokiss do të sjell online shfaqjen “Yjësitë”

Të premten (16 mars), nga ora 19:30, “Termokiss” do të shfaq online dramën “Yjësitë”, me regji nga Nol Sahatçiu dhe Feray Derviş. Shfaqja “Yjësitë”, me skenar të Nick Payne, trajton tema të shumta të ndjeshme, që në thelb kanë lidhjen komplekse mes dy protagonistëve dhe rëndësinë e vendimeve të tyre. Qendra “Termokiss” e cila drejtohet…

Details

Disa këshilla për rritjen e vetëbesimit

Një person i sigurt i gëzon, frymëzon dhe gjithashtu frymëzon besimin edhe tek të tjerët. Me pak fjalë, vetëvlerësimi është mendimi juaj për veten dhe aftësitë tuaja. Mund të jetë i lartë, i ulët ose diku në mes. Ndërsa të gjithë herë pas here kanë dyshime për veten e tyre, vetëvlerësimi i ulët mund t’ju…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 1967, Nancy and Frank Sinatra ishin në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Somethin’ Stupid’, duke u bërë dueti i parë në histori në këtë pozitë kënduar nga babai dhe vajza e tij. Kënga e famshme ishte shkruar nga Carson Parks. Me 13 prill 2007, u lansua albumi i…

Details

Komunitete të ndryshme bashkohen përmes muzikës

“Mitrovica Rock School” në bashkëpunim me dy shkolla nga Shkupi, “Music School Enterprise” dhe “Roma Rock School”, do të organizojnë koncertin multietnik online “Music Connects”. Ky koncert do të mbahet me datën 17 prill, nga ora 19:00, për ti bashkuar të rinjtë e komuniteteve të ndryshme. Me këtë rast, Radio KFOR-i kontaktoi themeluesin e “Roma…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 prill të vitit 2016, një raport tregoi se artistët britanikë Sam Smith, Ed Sheeran dhe Adele kishin ndihmuar që industria e muzikës të kthehej në një rritje domethënëse për herë të parë në gati 20 vjet. Në këtë datë të vitit 2015, reperi Nelly fitues i çmimeve Grammy u arrestua për posedim të…

Details