Filmat më të mirë të vitit 2020

Viti 2020 nuk ka qenë aspak i mirë, as për industrinë e filmit, por megjithatë, filmat vazhdonin të prodhoheshin, duke demonstruar më së miri frazën e famshme “The show must go on”. Ky vit edhe pse kërcënonte të shembte industrinë e filmit, Hollywood-i na ofroi një bollëk ofertash që sfiduan frikën, duke na bërë që…

Details

Javë befasuese në teknologji: Bugatti në vend të bredhit e Amazon në vend të PS5 dërgon ushqim për mace

Kur e mendojmë dekorimin e sheshit për fundvit, mendja na shkon tek dekorimet festive, mirëpo Franca ka befasuar me ‘bredhin’’ dekorues këtë viti. Në Molsheim të Francës, autoritetet vendore kanë menduar që për të zbukuruar qendrën e qytetit, të vendosin aty jo pemën e Krishtlindjes, por makinën më të shtrenjtë në botë: Bugatti Voiture Noire.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 dhjetor të vitit 1963, gazeta ‘The Times’ vlerësoi John Lennon dhe Paul McCartney si kompozitorët më të mirë të këtij viti. Pas dy ditësh, kritiku i muzikës Richard Buckle në një artikull të shkruar në gazetën ‘Sunday Times’, vlerësoi po ashtu këta dy artistë si kompozitorët më të mirë të të gjitha kohërave…

Details

Kajro, qytet i kulturës dhe historisë antike

Një kulturë krejtësisht ndryshe, për të cilën kemi qenë kureshtarë, sa herë që është përmendur në librat historik të shkollës fillore. Është pikërisht kryeqyteti i Egjiptit, Kajro. Kajro është zemra e kulturës, politikës dhe ekonomisë së Egjiptit. Ky qytet, i ndërtuar në bregun e lumit Nil, është më i madhi dhe më i banuari në…

Details

David Bowie – artisti i ditës në Radio KFOR

David Bowie, emri i vërtetë i të cilit është David Robert Jones, lindi me datën 8 janar, të vitit 1947, në Londër. Në çdo angazhim të tij, ai arriti të kapë majat, thjesht suksesi ishte shtëpia e tij. Gjatë epokës së famshme të modës në vitet e 60-ta, ai u gjet përballë bendeve të ndryshme,…

Details

Ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit 2020

Për shkak të pandemisë së korona virusit gjatë këtij viti që po e lëmë pas, shumë ngjarje të mëdha sportive u shtynë për kohë të pacaktuar apo u anuluan fare. Kështu, Lojërat Olimpike në Tokio, të cilat ishin planifikuar më datën 24 korrik e deri më 9 gusht, u shtynë për vitin e ardhshëm, mirëpo…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 dhjetor të vitit 1979, Pink Floyd ishin në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tyre ‘The Wall’. Me këtë album ata kaluan gjithsej 15 javë në këtë pozitë dhe pesë javë në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë ditë të vitit 2007, albumi…

Details

‘Rave Virtual Festival’ – Festivali që sjellë në Kosovë artistë me famë botërore në mënyrë virtuale

Agjencia ‘Rave Travel’, e cila sjell në vazhdimësi aktivitete të ndryshme kulturore për të qenë sa më pranë të gjithë njerëzve, veçanërisht të rinjve, këtë herë ka vendosur që në mënyrë virtuale ta sjell Festivalin “Rave Virtual Festival”, në programin e të cilit do të ketë artistë me famë botërore. Ky organizim do të zgjasë…

Details