Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 tetor të vitit 1972, Stevie Wonder publikoi albumin e tij të 15-të ‘Talking Book’. Kënga e parë e albumit, “You Are the Sunshine of My Life”, arriti në pozitën e parë në ‘UK Billboard’, ku më pas edhe fitoi çmimin Grammy për këtë album. Në këtë datë në vitin 1997, bateristi i grupit…

Details

Dita Botërore e Trashëgimisë Audiovizuale

Arkivat audiovizuale na ndihmojnë për të kuptuar jetën dhe kulturën në të gjithë botën dhe janë një mjet i çmueshëm i trashëgimisë sonë kolektive. Prandaj në vitin 2005, UNESCO miratoi datën e sotme, 27 Tetor, si ‘Ditë Botërore të Trashëgimisë Audiovizuale’. Në vendin tonë, dokumente dhe materiale të tilla mund ti gjejmë edhe në Bibliotekën…

Details

Ide për zbukurimin e kungujve për Halloween

Halloween është një festë ku mund të visheni me personazhet tuaja të preferuara, qesharake apo të frikshme dhe një mundësi për të dekoruar shtëpitë tuaja me personazhe apo gjësende të frikshme, si përbrenda ashtu edhe jashtë në oborr. Kungujt janë simbol i kësaj feste dhe më poshtë ju sjellim disa ide se si mund të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 tetor të vitit 2006, Amy Winehouse finalizoi albumin e saj të dytë dhe të fundit ‘Back to Black’. Albumi përmbante pesë superhitet e saj: ‘Rehab’, ‘You know im no Good, ‘Back to Black’, ‘Tears Dry on Their Own’ dhe ‘Love is a Losing Game’. Albumi i saj u shpall albumi më i mirë…

Details

Bullizmi, pasojat, parandalimi dhe edukimi

Bullizmi është një dukuri e përhapur globalisht, kryesisht nga fëmijët dhe adoleshentët sidomos në dekadat e fundit. Ngacmimet fizike, verbale apo online, dëmtojnë personat të cilët bullizohen apo ngacmohen por edhe ata të cilët janë dëshmitarë të ngjarjeve të tilla. Bullizmi lidhet me shumë rezultate negative, që përfshijnë ndikim në shëndetin mendor, përdorim të substancave…

Details

Radio KFOR-i, në përkrahje të artistëve të rinj

Radio KFOR-i gjithmonë ka qenë shtëpi e artistëve të rinj, ku emra të shumtë e të njohur të skenës muzikore, janë takuar me publikun përmes frekuencave tona. Ne vazhdojmë të sjellim tek dëgjuesit tanë, talent të rinj të cilët e përcjellin artin e tyre tek të tjerët. Kësaj radhe ju prezantojmë me një djalosh të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 tetor të vitit 1985, këngëtarja me famë botërore Whitney Houston, arriti në pozitën e parë në top listën e hiteve amerikane me këngën ‘Saving All Love My For You’. Kjo këngë ishte hit edhe në Britaninë e Madhe për disa javë. Në këtë datë në vitin 2015, Justin Bieber fitoi 5 çmime në…

Details

Vazhdon vaksinimi, qendrat mjekësore të hapura edhe në vikend

‘Ministria e Shëndetësisë’ (MSh)bashkë me ‘Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike’ (IKSHPK), kanë bërë thirrje për të gjithë qytetarët në vend që të vaksinohen ma vaksinat anti-kovid. Në raportin 24-orësh të IKSHPK-së, bëhet e ditur që në Kosovë deri më sot, janë dhënë 7.348 doza të vaksinës kundër Covid-19. Nga ky raport mësojmë se  deri më…

Details

Konviktet në Prishtinë, të gatshme për studentët

Qendra e Studentëve, përmes faqes së tyre në Facebook, është duke i njoftuar studentët se në cilat data mund të vendosen në konvikte. Se sa do të jetë numri i studentëve, të cilët do të vendosen në konvikte dhe cilat janë kushtet që ofrohen aty, për Radio KFOR-in tregoi Zyrtarja për Informim në Qendrën e…

Details