Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 janar 47 vjet më parë, Aretha Franklin u bë gruaja e parë pjesë e muzeut të famshëm ‘Rock and Roll Hall of Fame’. Në këtë datë në vitin 1974, Bob Dylan dhe grupi The Band, performuan live për herë të pare, pas një pauze prej më shumë se shtatë vjetësh. Me këtë performancë,…

Details

2021-ta vit i shumë inovacioneve teknologjike

Viti 2021 që e lamë pas, ka qenë një vit i hatashëm teknologjik me shumë inovacione, lehtësime por edhe dështime. Jemi të lumtur që në këtë artikull përmbledhës, fillimisht do të ndajmë me ju një lajm vendor: Nga korriku i vitit 2021, ka filluar edhe faza e tretë e marrëveshjes për shërbimet e rregulluara të…

Details

Fantashkenca, zhanri që udhëton në të ardhmen

“Dita Kombëtare e Fantashkencës” shënohet çdo vit, më 2 janar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por duke parë rëndësinë e fantashkencës, kjo ditë ka filluar të shënohet edhe në vende të tjera. Në fakt, kjo ditë përkon me ditëlindjen e profesorit dhe shkrimtarit të më shumë se 500 veprave në fantashkencë, Isaac Asimov. Fantashkenca…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 2 janar të vitit 1926, u publikua numri i parë i revistës ‘British Melody Maker’, që njihet si revista më e vjetër në botë dedikuar krejtësisht muzikës. Kjo magazinë u botua deri në vitin 1999 me këtë emër, pastaj u botua me emrin New Musical Express. Në këtë datë të vitit 2005, grupi Green…

Details

2022-ta nis me shumëllojshmëri filmash

Jemi akoma duke i vazhduar festat, ndonëse tashmë kemi hyrë në një Vit të Ri, në vitin 2022, i cili duket se do të jetë mjaft i pasur me filma që pritet të kënaqin shijet e secilit zhanër filmi. Java e parë e muajit janar do të jetë e tillë, sepse do të jepen filmat,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Globale e Familjes’

‘Dita Globale e Familjes’ shënohet më 1 janar, duke nisur Vitin e Ri, me një mesazh pozitiv uniteti për gjithë botën. Kulturat, nacionalitetet dhe besimet, në mbarë botën, mund të jenë të ndryshme, por e vërteta është që i gjithë njerëzimi është një familje e madhe, e cila mund të mbijetojë dhe të ketë sukses…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 janar të vitit 1959, ka lindur kompozitori kroat Mladen Bodalec, i njohur si pjesë e rock bendit Prljavo. Ai u be pjesë e këtij bendi në vitin 1985 si vokalist duke zëvendësuar këngëtarin Davorin Bogović. Në këtë datë të vitit 1982, grupi ABBA mbajtën koncertin e tyre lamtumirës në Stockholm. Në po këtë…

Details

Tradita të ndryshme për të festuar Vitin e Ri

Natën e 31 dhjetorit dhe mëngjesin e 1 janarit, njerëzit në shumë vende të botës e festojnë si një fillim të ri, për vitin që po hyjnë. Për ta shënuar këtë natë, ka një sërë traditash të çuditshme dhe interesante në gjithë botën. Në Skoci, nata e Vitit të Ri quhet Hogmanay apo ‘këmba e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 dhjetor të vitit 1948, ka lindur këngëtarja amerikane Donna Summer. Ajo arriti famë gjatë periudhës kur zhanri disco ishte i popullarizuar. Këngët e saj më të njohura ishin: Hot Stuff, I Feel Love, Last Dance, Bad Girls, Love to Love You Baby  dhe këngë të tjera. Summer ka fituar pesë çmime Grammy dhe…

Details