Puthja, simbol i dashurisë dhe respektit

Jo rrallë herë dëgjojmë për përfitimet shëndetësore të puthjes. Puthja lehtëson stresin, djeg kalori dhe rritë imunitetin tuaj, tregojnë kështu studimet shkencore, ndërsa për të gjitha këto të mira, puthjes i është dedikuar edhe një ditë e veçantë. Çdo 6 korrik, shënohet “Dita Ndërkombëtare e Puthjes”. Nëse kthehemi pas në kohë, duhet të falënderojmë romakët…

Details

Mbroni lëkurën nga rrezet e diellit

Me rritjen e temperaturave gjatë stinës së verës, kujdesi ndaj lëkurës duhet të jetë një nga prioritetet tona, për tu mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit. Megjithëse, Vitamina D që marrim nga rrezet e diellit i duhet trupit tonë, ekspozimi i tepër në diell, mund të shkaktojë djegie. Rreth mbrojtjes nga dielli gjatë kësaj…

Details

Eliminoni stresin, duke kaluar më shumë kohë në natyrë

Profesionistët na tregojnë se kalimi i kohës në natyrë, mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe ankthit, përmirëson disponimin dhe rrit ndjenjat e lumturisë dhe mirëqenies. Mënyra moderne që po e jetojmë ka ndryshuar rrënjësisht, por truri ynë ka mbetur kryesisht i njëjtë. Ne kemi ende një lidhje të thellë me natyrën dhe hulumtimet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 5 korrik, të vitit 1969, grupi The Rolling Stones dhanë një koncert falas në “Hyde Park” të Londrës, para një publiku prej rreth 250.000 personash, në nderim të themeluesit të grupit, Brian Jones, i cili kishte vdekur dy ditë më parë. Me këtë rast, Mick Jagger lexoi një ekstrakt nga ‘Adonais’ të Percy…

Details

Gjendja aktuale me ‘CoViD-19’

Ajo që kemi parë ditëve të fundit, ku rastet me COVID-19 janë rritur, na dëshmon të gjithëve se pandemia nuk ka përfunduar dhe ne ende kemi rrugë për të bërë, deri në fundin e saj. Variantet e reja dhe zbehja e kujdesit ndaj virusit, përbëjnë një rrezik real për të gjithë, sidomos për ata që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 4 korrik të vitit 1986, grupi hip-hop, Run-DMC publikuan këngën “Walk This Way”, si këngën e dytë nga albumi i tyre “Raising Hell”. Në këngën në fjalë, përfshiheshin edhe Steven Tyler dhe Joe Perry, të ftuar në vokal dhe kitarë. – Më 4 korrik, të vitit 2010, grupi muzikor The Killers, performuan në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 3 korrik, të vitit 1967, në lokalin “Speakeasy” në Londër, grupi The Monkees, organizuan një festë private e cila bëri shumë bujë, sepse ishin të pranishëm, John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Dusty Springfield, Eric Clapton, Lulu dhe të gjithë anëtarët e grupeve Manfred Mann, The Who dhe Procol Harum. – Në këtë…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të informacioneve të reja teknologjike, këtë herë e nisim me kompaninë Apple, nga e cila kemi kuptuar se pajisjet e reja ‘Pro’, të iPhone, do të vinë me ekranet që rrinë ndezur gjithmonë. Këtë veçori e kemi të njohur nga  ‘Apple Watch Series 7’. E tash edhe ‘iPhone 14 Pro’ dhe ‘Pro Max’,…

Details