Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me datën 5 maj, feston ditëlindjen diva e muzikës bashkëkohore, Adele, e lindur në vitin 1988. Në vitin 2011, Adele u bë artistja e parë që arriti të ketë 5 hite në të njëjtën kohë, në top listat muzikore në Angli. Po ashtu, ajo është artistja e parë që arriti të shes më…

Details

Sot shënohet Dita Botërore e Zjarrfikësve

Në nderim të pesë zjarrfikësve të cilët humbën jetën, në mënyrë tragjike, gjatë një zjarri të madh, që kishte ndodhur në vitin 1999, në Australi, data 4 maj u vendos si “Dita Botërore e Zjarrfikësve”. Përveç këtij fakti, kjo ditë shënohet edhe për të rritur ndërgjegjësimin e shoqërisë rreth rëndësisë së zjarrfikësve dhe se sa…

Details

Të mirat e natyrës karshi shëndetit tuaj

A keni menduar ndonjëherë për të mirat që natyra sjellë për shëndetin tuaj? Kalimi i një pjese të kohës në natyrë mund të ndihmojë shumë organizmin tuaj, prandaj kemi ofruar disa mënyrat që natyra mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit! Një studim i kryer në Japoni, tregoi se kalimi i kohës në natyrë, të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 4 maj, të vitit 1999, këngëtarja e famshme Jennifer Lopez, lansoi singlin e saj ‘If You had my love’. Kënga arriti në pozitën e parë në ‘Billboard Hot 100’, duke e bërë Jlo-në, këngëtarën e parë në këtë pozitë, pas këngëtares Britney Spears me këngën e saj ‘Hit me Baby One More…

Details

Nuk është kurrë herët, nuk është kurrë vonë për të trajtuar sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes

  Në mbarë botën, sot shënohet “Dita Botërore e Astmës”, e cila është një ngjarje vjetore që organizohet të martën e parë të muajit maj,  nga Iniciativa Globale për Astmën në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, për të përmirësuar vetëdijen dhe kujdesin për astmën në të gjithë botën. Që të kemi një përgjigje profesionale…

Details

Sot shënohet ‘ Dita Botërore e Lirisë së Shtypit’

‘Dita Botërore e Lirisë së Shtypit’ anë e mbanë botës festohet çdo vit, me datën 3 Maj. Sipas Kombeve të Bashkuara, kjo ditë shërben për të nënvizuar parimet themelore të lirisë së shtypit si dhe për të vlerësuar lirinë e shtypit anë e mbanë botës, për të mbrojtur mediat nga sulmet ndaj pavarësisë së tyre…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 3 maj, të vitit 1997, vetëm dy muaj pas vrasjes së reperit të famshëm Notorious B.I.G (Biggie), kënga e tij ‘Hypnotize’ filloi rrugëtimin 3 javor të qëndrimit në pozitën e parë, në top listat muzikore amerikane, përderisa në Britani të Madhe arriti që të pozicionohet në vendin e 10-të. – Me 3…

Details

Të dhënat e fundit për COVID-19

Duke u bazuar nga profesionistët e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, njoftohet se përgjatë 24 orëve të fundit, 10 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, dhe fatmirësisht nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Kurse sa i përket vaksinimit, përgjatë 24 orëve të fundit janë dhënë 64 doza të vaksinës kundër COVID-19.…

Details