Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 shkurt, të vitit 1991 ka lindur këngëtari Ed Sheeran, i cili për një kohë shumë të shkurtë, u bë një sensacion botëror më zërin dhe këngët e tij. Ishte pikërisht kënga ‘A- Team’ që i solli suksese të shumta këngëtarit, kur u publikua në vitin 2011. – Në këtë datë, të vitit…

Details

Regjisorja Sevdije Ajeti, shpalos krijimtarinë e saj të pasur teatrale në Radio KFOR

Kampanjën kinematografike të Radio KFOR-it, e vazhduam me regjisoren e mirënjohur, znj. Sevdije Ajeti. Gjatë bisedës në studio, regjisorja Ajeti, zbuloi detaje nga puna e saj e gjatë artistike, duke përmendur shfaqjet e shumta që ka realizuar ndër vite dhe kënaqësinë që i ofron ky profesion: “Regjisori gjithmonë është prapa kamerave, ndonëse asnjëri nuk mundet…

Details

Ecje malore apo shfaqje teatrale, zgjedh argëtimin tënd

Java e tretë e muajit shkurt do sjell aktivitete të ndryshme, të cilat mund ti ndiqni nga afër. Shfaqje teatrale, muzikë, ngjitje malore dhe shumëçka tjetër, janë disa nga ngjarjet që do të shënohen gjatë këtyre ditëve. Pas dy netëve në Kamëz, shfaqja “Emigrantët” do të zhvendoset në Kosovë, në skenën e qendrës së aktivistëve…

Details

KFOR-i ndihmon SHFMU ‘Anton Santori’

KFOR-i po vazhdon të përkrah të gjithë banorët në Kosovë, pa dallim si dhe institucionet e ndryshme, duke përfshirë edhe ato arsimore. Me datën 14 shkurt, falë një projektit të CIMIC –ut (Bashkëpunimi Ushtarak Civil i KFOR-it) i iniciuar nga LMT-të, të cilët veprojnë në zonën e Komandës Rajonale – Perëndim, Shkolla Fillore dhe e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 16 shkurt, të vitit 1997, këngëtari Michael Jackson kishte një surprizë për të gjithë. Ai e këndoi këngën ‘Elizabeth I love You’, të cilën e kishte shkruar për aktoren Elizabeth Taylor. Ai e këndoi këtë këngë, në festën e ditëlindjes së 65-të të aktores. – Në këtë datë, të vitit 2011, Lady Gaga…

Details

Beqarë, sot është festa juaj

Derisa dje, më 14 shkurt, festuan të dashuruarit, dita e sotme (15 shkurt), njihet si ‘Dita e Ndërgjegjësimit për Beqarët’, e cila shënohet për të fuqizuar idenë e të shijuarit të beqarisë apo pa partner. Në këtë ditë shumë njerëz veshin jeshile, pasi është e kundërta plotësuese e së kuqes. Disa që festojnë ‘Ditën e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Data 15 shkurt, e vitit 2015, padyshim ishte dita e këngëtarit Mark Ronson, i cili arriti të shes 1 milion kopje të këngës së tij ‘Uptown Funk’, vetëm pas 10 javëve pasi që ishte publikuar në treg. Kënga ishte kolona zanore e filmit ‘Fifty Shades of Gray’, që u bë kënga me e transmetuar…

Details

Të rinjtë e komunitetit shqiptar dhe serb ftohen për pjesëmarrje në punëtorinë e K2.0

Më 4 mars, në ambientet e ‘7Arte’, në qytetin e Mitrovicës, KOSOVO 2.0, do të mbajë punëtori përmes së cilës të rinjtë do të kenë mundësi të mësojnë më shumë për gazetarinë, kompetencat digjitale, mjetet që mund t’i përdorin për ta luftuar çrregullimin informativ –– keqinformimin dhe dezinformimin. Për të kuptuar më shumë rreth këtij…

Details

Shën Valentini

Data e sotme, 14 shkurti, shënon atë që ndryshe njihet si dita e Shën Valentinit. Është dita kur njerëzit më shumë se çdo ditë tjetër, ia shfaqin dashurinë një personi tjetër, përmes fjalëve, dhuratave të ndryshme, duke përfshirë dërgimin e kartolinave, luleve apo edhe çokollatave. Kryesisht besohet se Shën Valentini kishte qenë prift nga Roma,…

Details