Këngët më të reja në Radio KFOR

Ekipi i Radio KFOR-it mundohet që përmes punës së palodhshme, të përcjellë tek dëgjuesit muzikën më të re dhe të përzgjedhur me kujdes. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm vendorë dhe ndërkombëtarë, të cilat mund t’i dëgjoni në Radio KFOR: Camila Cabello Ft. Willow – PsychoFreak…

Details

Magazina 4U shpallë fituesin e parë të lojës shpërblyese

Më herët ju kemi njoftuar se kush ishte fituesi i dëgjueseve të markës së njohur botërore Sony, nga loja shpërblyese e organizuar nga Radio KFOR-i në bashkëpunim me revistën më të pëlqyer nga të rinjtë dhe nxënësit, Magazina 4U, përderisa tani ju njoftojmë edhe me fituesin që Magazina 4U e ka përzgjedhur. Në mesin e…

Details

Sot bota shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Romëve’

‘Dita Ndërkombëtare e Romëve’, që shënohet sot (8 prill), i kushtohet pakicës më të madhe etnike në Evropë, romëve. Kjo ditë, në fokus ka historinë, kulturën, gjuhën dhe aspiratat e këtij komuniteti që janë kyçe për shoqëritë demokratike, për të pranuar dhe njohur njëri-tjetrin. Në gjithë botën jetojnë rreth 10-12 milionë romë, ku rreth 6…

Details

Me aktivitete të ndryshme fizike, KFOR-i shënon “Ditën Botërore të Shëndetit”

Shëndeti është një gjendje e mirëqenies së plotë fizike, mendore e sociale dhe për një cikël të shëndetshëm jete, profesionistët shëndetësor këshillojnë që një person të ketë një dietë të ekuilibruar, të ushtrojë rregullisht, të flejë mjaftueshëm dhe të ketë zakone të mira higjienike.  Për të ndërgjegjësuar njerëzit për rëndësinë që ka shëndeti në jetën…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Në këtë datë të vitit 2006, grupi “The Rolling stones” mbajti koncertin e parë në Kinë. Me 8 prill të vitit 2003 anëtarja e bendit ‘Spice Girls’, Emma Bunton arriti në pozitën e parë në Angli me këngën e saj ‘What took you so long. Në vitin 2003 vajza e Elvis Presly-t, Lisa publikoi albumin…

Details

Aktivitete të shumta kulturore për të gjithë artdashësit

Përgjatë këtyre ditëve na presin aktivitete të shumta kulturore, dhe si gjithmonë Radio K4 sjell tek ju disa prej ngjarjeve më interesantë kulturore që mund t’i ndiqni. Këtë të premte (08.04.2022), nga ora 18:30, hapet ekspozita e artistes së njohur turke, Gamze Siriner. E lindur në Ankara dhe e diplomuar në Fakultetin e Arteve të…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Më 7 Prill të vitit 1978, grupi ‘The Police’ publikoi këngën ‘Roxane’ . Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë, gjersa kënga bëhej hit në Amerikë. Në këtë datë të vitit 2003, Avril Lavigne mbizotëroi në ceremoninë e  çmimeve ‘Junos’ në Kanadë, duke fituar katër çmime, duke përfshirë single, album dhe artisten e re më…

Details

Planeti ynë, shëndeti ynë!

Në mes të një pandemie, një planeti të ndotur dhe rritjes së sëmundjeve, si: kancerit, astmës dhe sëmundjeve të zemrës, në “Ditën Botërore të Shëndetit”, e cila shënohet sot (7 prill), OBSH-ja do të përqendrojë vëmendjen globale në veprimet urgjente të nevojshme, për të mbajtur njerëzit dhe planetin tonë të shëndetshëm dhe për të nxitur…

Details

Fituesi i Big Brother Albania, Ilir Shaqiri dhe showman-i i famshëm, Ermal Mamaqi ishin sot të ftuar special në Radio KFOR

Përveç ofrimit të një programi të pasur edukativ e kulturor, përmes emisioneve të ndryshme të tij, Radio KFOR-i vazhdimisht po sjellë mysafirë të profileve të ndryshme, të cilët janë vlerë e shtuar e shoqërisë sonë, në profesionet të cilave u përkasin. Të tillë padyshim që janë edhe dy nga personalitetet më të famshme të botës…

Details