Sesion informues mbi menaxhimin e mbeturinave në Kosovë, nga ‘Gaia’

Organizata jo-qeveritara ‘Gaia Kosovo’, në bashkëpunim me organizatën ‘Let’s do it Kosova’, kanë organizuar një sesion informues mbi menaxhimin e mbeturinave në Kosovë dhe ndryshimet klimatike që po ndodhin në Kosovë dhe botë. Ky aktivitet do të zhvillohet nesër (19.06.19) duke filluar nga ora 18:00 në ambientet organizatës ‘Let’s Do it Kosova’ në Prishtinë. Një…

Details

Vendosni rripin e sigurisë dhe bëhuni gati për spektakël

Se gratë/vajzat janë të zonjat edhe në vozitje, kjo do të dëshmohet edhe në garën më të madhe të femrave me vetura “Auto Slalom”, e cila do mbahet me 23 qershor, në Prishtinë, organizuar nga ‘Fask Kosova’ dhe ‘Eurogoma Racing Team’. Për qëllimin e realizimit të kësaj gare dhe për karakterin e saj, për Radio…

Details

Në ‘Ditën e Krenarisë për Autizmëm’, sot organizohet “Çiklizëm për Autizëm”

Për çdo vit, organizatat në botë në muajin qershor, festojnë ‘Ditën e Krenarisë së Autizmit’, mirëpo edhe në Kosovë, sot (18.06.19) organizohet një aktivitet “Çiklizëm për Autizëm”. Qëllimi i kësaj dite nuk është vetëm vetëdijësimi por edhe pranimi dhe pavarësia e personave me autizëm. Është ‘Asociacioni Nacional i Autizmit në Kosovë’, të cilët organizojnë aktivitetin…

Details

“Fusha e mëllenjave” e hap festivalin e filmit “PriFest”

Filmi debutues i regjisores Arzana Kraja “Fusha e mëllenjave”, do të jetë filmi që do të bëjë hapjen zyrtare të edicionit të 11- të “PriFest”, më 16 korrik, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.  Në mesin e shumë premierave nga e mbarë bota “Fusha e mëllenjave” do të shfaqet si projeksion special jashtë konkurrencës zyrtare, duke…

Details

Fëmijë, bëhuni gati për kampe verore

Bonevet Prishtina do të lidhet sot (18.06.19) live në facebook dhe Instagram, në ora 11:00, për të treguar më shumë rreth të gjitha detajeve që do të zhvillohen në kampet verore.  Siç bëhet e ditur, në këto kampe, fëmijët do të kenë mundësi të përjetojnë momentë magjepsëse, lojëra, sfida dhe eksperimente të llojllojshme. Në këtë…

Details

Producenti Lorenc Aliaj, i njohur për publikun si Avaxus publikon premierën “Jarnana”

Kënga e famshme popullore “Më jep një pikë ujë”, është përpunuar për mrekulli nga producenti, Lorenc Aliaj, i njohur për publikun si Avaxus, duke e titulluar këngën e ripërpunuar “Jarnana”. Kënga ritmike dhe verore “Jaranana”, është publikuar edhe me një klip të thjeshtë që përkon me ritmet e kësaj kënge. Përndryshe, Lorenc Aliaj, njihet si…

Details

Diskutime vetëdijësuese për ruajtjen e ujit

Organizata ‘7 Arte’ në Mitrovicë, ka organizuar sonte (17.06.19) nga ora 19:00 në ambientet e kësaj organizate, një sesion informues mbi ndryshimet klimatike në botë dhe keqmenaxhimin e resurseve të ujit në vende të ndryshme të botës. Gjatë këtij takimi të hapur me qytetarë, organizatorët do të shfaqin dokumentarin ‘Explained: The World Water Crisis’ dhe…

Details

Në Prishtinë edhe nesër festohet ‘Dita e Babait’

Organizata PEN fton të gjithë për të festuar ‘Ditën e Babait’, që do të mbahet të martën, më 18 qershor të Sheshin Zahir Pajaziti. Peer Educators Network (PEN) organizon një ngjarje të veçantë në kryeqytet dhe fton të gjithë baballarët që të vijnë me familjet e tyre për të festuar ‘Ditën e Babait’. Në këtë…

Details