Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 korrik të vitit 1986, këngëtarja Madonna, ishte në pozitën e parë në top listat e këngëve më të mira, në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Papa Don’t Preach’. Në këtë vit ajo ishte po ashtu në pozitat e para në top listat angleze, me albumin e saj ‘True Blue’. – Në këtë…

Details

Rëndësia e caktimit të orarit të përdorimit të teknologjisë për fëmijët

Sipas studimeve të shumta, të kryera gjithandej nëpër botë, fëmijët duhet ta shmangin përdorimin e teknologjisë, ngase përdorimi i tepruar i pajisjeve elektronike, mund të qojë në probleme serioze shëndetësore si: dëmtim të trurit, rrezikim nga pesha e tepërt, mos mbushja e normës së gjumit, rrezikimi nga çrregullimet mendore, etj. Disa prindër u kufizojnë fëmijëve…

Details

‘Innovation Academy’ në përkrahje të të rinjve

Përveç shkollimit bazik, fëmijëve duhet tu ofrohen edhe aktivitete të ndryshme të cilat ndihmojnë në rritjen e njohurive dhe qëllimeve të tyre. Fatmirësisht, tani ka disa organizata të cilat punojnë me fëmijë, e njëra ndër to është edhe “Innovation Academy”, në Vushtrri, e cila që nga viti 2019 po nxjerr talent të rinj. Për të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 korrik, të vitit 1991, këngëtari Bryan Adams, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘Everything I Do I Do It For You’, që ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Robin Hood: Prince of Thieves’. Me këtë këngë, Adams, fitoi çmimin ‘Grammy’, për ‘këngën më të…

Details

Italia mposht Anglinë në finale të Euro 2020

Pas më shumë se 120 minutave, Italia dhe Anglia nuk arritën të përcaktonin fituesin e finales së Euro 2020, ku gjatë kohës së rregullt dhe vazhdimet rezultati përfundoi 1-1. Loja vazhdoi me penallti, ku Azzurët ishin më të saktë, duke realizuar tre, për dallim nga Tre Luanët që shënuan vetëm dy. Tre Luanët e filluan…

Details

Situata me Covid-19 është stabile, apelohet për vaksinim

Muajve të fundit në Kosovë, situata me Covid-19 është përmirësuar dukshëm dhe kjo dëshmohet edhe nga rënia e numrit të të infektuarve dhe vdekjeve, nga ky virus. Rreth situatës aktuale me Covid-19 në vend, Radio KFOR-i bisedoi me infektologen, Dr. Hatixhe Gashi, e cila apeloi tek të gjithë, që të vaksinohen për tu mbrojtur nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 korrik, të vitit 1962, këngëtari Ray Charles, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘I Can’t Stop Loving You’. – Në këtë datë të vitit 1954, këngëtari Elvis Presley, në atë kohë që ishte vetëm 19 vjeç, nënshkroi kontratën e parë me shtëpinë diskografike ‘Sun…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Popullsisë”

Datën e sotme 11 korrik, Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka ndarë për shënimin e “Ditës Botërore të Popullsisë”, e cila parasheh që deri në vitin 2050, popullsia e botës të shkojë në 9 miliardë njerëz. Tema e sivjetme për të shënuar këtë ditë, do të jetë “Ndikimi i pandemisë COVID-19 mbi natalitetin”, ku…

Details