Filmat më të shikuar të vitit që po e lëmë pas…

Nga ngjarjet e mëdha filmike, siç janë publikimi i filmave ‘Top Gun: Maverick (2022)’, ‘The Batman (2022)’, pastaj ‘Avatar: The Way of Water (2022)’, lirisht mund të themi se ky ishte një vit i paharrueshëm për kineastët. Lista e filmave më të shikuar të 2022-ës, është shumë e gjatë, filma këta që na kanë bërë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 21 dhjetor, të vitit 2019, kënga e interpretuar nga Mariah Carey “All I Want For Christmas Is You”, arriti që për herë të parë të klasifikohet në vendin e parë, në SHBA, 25 vjet pas publikimit. Kënga “All I Want For Christmas Is You”, ishte lansuar zyrtarisht në vitin 1994. – Në këtë…

Details

Solidariteti, vlerë universale e shoqërive botërore

Çdo vit me 20 dhjetor, në gjithë botën shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’, që synon të bashkoj njerëzit pavarësisht diversitetit dhe dallimeve tona. Në këtë ditë, institucionet shtetërore të vendeve të ndryshme si dhe organizata joqeveritare që punojnë për të drejtat e njeriut, organizojnë aktivitete për të për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 dhjetor, të vitit 1990, ka lindur këngëtarja JoJo, emri i vërtetë i së cilës është Joanna Noëlle Blagden Levesque. Ajo ka lindur në Vermont, të SHBA. – Në këtë datë, të vitit 2004, reperi amerikan Eminem, arriti që të klasifikohet numër një në Mbretërin e Bashkuar, me albumin e tij të tretë…

Details

Përmes donacioneve, KFOR-i po e dëshmon përkushtimin edhe në përmirësimin e mirëqenies së të gjitha komuniteteve në Kosovë

Krahas misionit që ka në Kosovë, qysh nga viti 1999-të, të ofrimit të një ambienti të qetë, të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë, misioni paqeruajtës i KFOR-i në Kosovë, po u del në ndihmë popullatës edhe përmes ndihmës së Ekipit Ushtarak dhe Civil (CIMIC) me projekte e donacione të ndryshme. CIMIC-u, përgjatë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më datën 19 dhjetor, të vitit 2003, këngëtarja Tori Amos, bëri paraqitjen e saj të parë në filmin e Julia Roberts ‘Mona Lisa Smile’. – Në këtë datë, të vitit 2014, Darlene Love këndoi “Christmas (Baby Please Come Home)” në shfaqjen e David Letterman. – Në po këtë datë, të vitit 1996, filmi ‘Titanic’,…

Details

Sot mbahet finalja e Kupës së Botës

Pas një rrugëtimi pothuajse 1 mujor, përballje të kombëtareve, gara në futboll “KATAR 2022” përfundon sot, 18 dhjetor, me finalen e cila nxjerrë edhe kombëtaren fituese të Kupës së Botës. Nga 32 përfaqësuese, në finale kemi ekipet Argjentina dhe Franca të cilat do të përballen sot, duke filluar nga ora 16:00. Kujtojmë që 4 ekipet…

Details

Dhjetori përmbyllet me shumëllojshmëri filmash

Ashtu siç edhe ka nisur, viti 2022 do të përmbyllet me filma të shumtë, që përmbushin preferencat e të gjithë shikuesve, për sa i përket zhanreve filmike apo kastës së aktorëve. Këto festa të fund vitit do të ju shijojnë më shumë me filma të jashtëzakonshëm, me protagonistë që ju i doni shumë, e të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 dhjetor, të vitit 2016, grupi i vajzave Fifth Harmony, njoftuan se anëtarja e bendit Camila Cabello, është larguar nga grupi. Cabello ia del mjaft mirë si solo këngëtare, ajo arriti që të zë vendin e parë në Billboard, në 2018 me këngën “Havana”. – Në këtë datë, të vitit 2011, bendi One…

Details