Numër i lartë i aksidenteve në rrugët e Kosovës

Në rrugët e Kosovës, në baza ditore shënohen aksidente rrugore të cilat kryesisht vijnë nga pakujdesia e pjesëmarrësve në trafik. Policia e Kosovës, përmes statistikave vendore ka bërë të ditur se në periudhën janar-maj të vitit 2023, kanë ndodhur mbi 8.100 aksidente, prej të cilave 28 kanë qenë aksidente fatale, ndërsa jetën kanë humbur 33…

Details

‘Dita Ndërkombëtare e Trafikut të Paligjshëm të Drogës’: Lufta kundër abuzimit dhe ndërgjegjësimi global

Duke parë rrezikun real që i kanoset shoqërisë nga substancat narkotike ilegale, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 1987, vendosi që në datën 26 qershor, të shënojë  “Ditën Ndërkombëtare kundër Abuzimit dhe Trafikimit të Paligjshëm të Drogës”. Kjo ditë shënon vendosmërinë e forcimit të veprimit dhe bashkëpunimit me individë, komunitete dhe organizata…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 26 qershor, të vitit 1977, këngëtari Elvis Presley bëri paraqitjen e tij të fundit live në skenë, kur u shfaq në Market Square Arena, në Indianapolis. – Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja, Ariana Grande e lindur në vitin 1993, në Floridë të Amerikës. – Në datën e sotme, të vitit 1963, këngëtarët…

Details

Të rejat javore në teknologji…

Përmbledhjen javore teknologjike, e fillojmë me gjigandin Apple, për të cilin bëhet e ditur se mund ta ketë marr një patentë për një lloj të ri të case-it ose maskës mbrojtëse, që është super-rezistente. Me këtë zbulim, gërvishtjet dhe dëmtimet në sipërfaqe të iPhone-it do të mbesin në të kaluarën. Maska të tilla mbrojtëse pritet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 25 qershor, të vitit 2009, këngëtari Michael Jackson, u gjet i vdekur në moshën 55 vjeçare, në shtëpinë e tij në Los Angeles, në Kaliforni. – Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtari Prince, lansoi albumin e tij të gjashtë me radhë, të incizuar në studio, të cilin e titulloi ‘Purple Rain’. Albumi…

Details

Qershori përmbyllet me filma premierë, të shumëpritur

Të ndryshëm do të jenë filmat që e përshkojnë javën e ardhshme, të gjithë me histori interesante dhe aktorë protagonistë të mrekullueshëm. Në listën e mëposhtme do të gjeni titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘The Gates’ – Data e publikimit: 27 qershor Filmi ‘Barbie Nation: An Unauthorized Tour’ – Data e…

Details

Zanat mitike dhe fuqia e tyre magjike!

“Dita Botërore e Zanave” festohet çdo vit me datën 24 qershor, për të nderuar krijesat mitike që na kanë magjepsur me historitë e tyre të çuditshme dhe fuqitë magjike për shekuj me radhë. Besoni apo jo, këto krijesa fantastike besohet se janë pjesë e shumë kulturave në mbarë botën, nga Evropa në Azi dhe kudo…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 24 qershor, të vitit 2012, kompania muzikore ‘Billboard’, vlerësoi këngën ‘Physical’, të interpretuar nga Olivia Newton-John, e publikuar në vitin 1982, si këngën më të nxehtë dhe joshëse, të të gjitha kohërave. – Në datën e sotme, të vitit 1991, në atë kohë vetëm 14 vjeçare, këngëtarja Shakira, kishte lansuar albumin e saj…

Details