E kush nuk i do pastat?!

Rreth 17 milionë tonë pasta, konsumohen çdo vit në botë. Pastat janë ushqimi kryesor i kuzhinës italiane, kështu që nuk është për t’u habitur që ‘Dita Botërore e Pastave’, u krijua në Itali. Ajo festohet çdo vit me datën 25 tetor, që nga viti 1995. Termi italian “pasta” i referohet një lloj ushqimi të bërë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Revista ‘Forbes’ raportoi se Michael Jackson edhe pas vdekjes, po vazhdon të kryesoj listën e personave të famshëm të cilët nuk jetojnë më, me të ardhurat më të larta. Familja e të ndjerit Jackson, vetëm gjatë vitit të kaluar kanë fituar 145 milionë dollarë. – Në këtë datë, të vitit 1986, rock bendi Bon…

Details

Së shpejti hapet ekspozita ‘Gjuajtje në shenjë’

Këtë të enjte, në ora 11:30, në sheshin ‘Zahir Pajaziti’, në Prishtinë, do të hapet ekspozita ‘Gjuajtje në shenjë’, që në mënyrë artistike përçon porosinë për vëmendje të shtuar në komunikacion dhe ka për qëllim vetëdijesimin e qytetarëve për kujdes dhe mirëmbajtje të rrugëve, përkatësisht të shenjave të komunikacionit. Në një prononcim dhënë Radio KFOR-it,…

Details

Informimi, e drejtë thelbësore e secilit individ

Data e sotme, 24 tetor, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Zhvillimit të Informacionit”, që ka për qëllim informimin e drejtë për të gjithë dhe për gjithçka që na rrethon, duke filluar nga ngjarjet lokale, rajonale e ndërkombëtare, por edhe të drejtën e informimit për të gjitha ngjarjet që na preokupojnë në lidhje…

Details

Shënohet sot ‘Dita e Kombeve të Bashkuara’

Ishte viti 1945, pas Luftës së Dytë Botërore, kur 51 vende nga e gjithë bota, u mblodhën për të bërë një betim, për të ruajtur paqen në të gjithë globin. Shënimi aktual i ‘Ditës së Kombeve të Bashkuara‘ 24 tetori, filloi në vitin 1948. Që nga ajo kohë, Kombet e Bashkuara promovojnë paqen botërore, ku…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2020, Billie Eilish solli ‘Where Do We Go? The Livestream’, koncerti ky i pari virtual, në shkallë të gjerë, me efekte të realitetit të zgjeruar (XR). Biletat kushtonin 30 dollarë. – Në këtë datë, të vitit 2007, Backstreet Boys publikuan ‘Unbreakable’, albumin e parë pa anëtarin e bendit, Kevin…

Details

Tetori përmbyllet me filma premierë, fantastik

Tetori vjeshtor, po vazhdon të na sjellë filma të mrekullueshëm, përkatësisht java e fundit e tij, po karakterizohet me premiera filmike, fabulat e të cilëve do të ju mbesin gjatë në kujtesë, ngase do t’na sjellin histori të jashtëzakonshme, me protagonistë aktorë të mrekullueshëm. Në vijim sjellim listën me datat dhe titujt e tyre: Filmi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 23 tetor, të vitit 2010, Katy Perry dhe Russell Brand, u martuan në Rajasthan, në Indi. – Në këtë datë, të vitit 2002, Kanye West, që sapo kishte nënshkruar kontratë me kompaninë diskografike Roc-a-Fella Records, bie në gjumë në timon dhe përplas makinën e tij në një automjet tjetër. Në këtë aksident, ai…

Details