Policia apelon për kujdes në komunikacion

Policia e Kosovës ka apeluar tek të gjithë qytetarët e Kosovës që të kenë kujdes në komunikacion, duke bërë thirrje për respektim të kufizimit  të shpejtësisë, vendosjen e rripit të sigurisë dhe rregullave të përgjithshme në komunikacion.  Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha,përmes frekuencave të Radio KFOR-it ka apeluar tek të gjithë pjesëmarrësit në…

Details

Erza Muqolli ju premton mbrëmje spektakolare

Ajo që mahniti të gjithë me timbrin e veçantë të zërit të saj dhe me mënyrën unike të të interpretuarit në spektakle të talentëve të rinj në Francë, sonte ( 30 korrik), në ora 20:00, do të jetë pranë bashkëvendasve të saj, në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare, në Prishtinë. Erza Muqolli, tashmë është bërë emër…

Details

“Unë i besoj teatrit” në përkujtim të regjisorit Bekim Lumi

Sot (30.07.19), në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të mbahet  manifestimi përkujtues, me rastin e një vjetorit të shkuarjes në amshim të regjisorit të mirënjohur, profesorit universitar, Bekim Lumi. Nën moton “Unë besoj në teatër”, ky organizim, vjen nga “Qendra Multimedia” dhe pritet të fillojë nga ora 19:00. Me këtë rast, përveç pikave artistike përkujtimore,…

Details

Shënohet Dita Botërore Kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore

E miratuar  nga  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara  në vitin  2013, përmes rezolutës  A / RES / 68/192,  30  korriku u caktua  si  ”Dita Botërore kundër Trafikimit ” të Qenieve Njerëzore. Kjo rezolutë deklaroi se një ditë e tillë ishte e nevojshme për të rritur ndërgjegjësimin mbi gjendjen e viktimave të trafikimit njerëzor …

Details

“Dashuri në shtegtim” tani në duart tuaja

Këto ditë doli nga shtypi libri “Dashuri në shtegtim”, i katërti me radhë, i krijuesit, Muzafer Ramiqi. Libri në fjalë është botuar nga Shtëpia botuese “Meshari” dhe përbëhet nga 4 kapituj: Rrugët, Ecje, Qëllimi dhe Dashuria. Stafi i Radio KFOR-it kishte nderin të ishte i pranishëm përgjatë promovimit të librit dhe pati rastin të bisedojë…

Details

Miqësia, vlera kryesore e njeriut

“Dita Ndërkombëtare e Miqësisë “ shënohet sot (30 korrik), e cila ka për qëllim të shënoj rolin që luan miqësia në promovimin e paqes në shumë kultura. Lidhur me këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar me asistentin e departamentit të Shkencave Politike në Universitetin e Prishtinës, Dorajet Imeri, i cili vlerësoi lart miqësisë si një…

Details

“City Talks” zbarkon në Gjakovë

Sot (29.07.19), në ambientin e Parkut  Kulturor  “Ali Podrimja” në Gjakovë, do të mbahet  “City Talks: Gjakova”. Ky organizim vjen nga ‘USAID Kosovo’ dhe në kuadër të këtij sesioni të pranishmit do të kenë mundësi të dëgjojnë shumë storie suksesi nga të cilat edhe mund të frymëzohen për idetë e biznesit në të ardhmen. Përmes…

Details