Gjendja momentale me COVID-19

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit, 393 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 si dhe numri total i rasteve aktive është 5.650. Përveç të dhënave të fundit, Ministria e Shëndetësisë ndau edhe disa këshilla të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lidhur me COVID-19. Mbroni veten dhe të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja e famshme Madonna, e lindur me 16 gusht, të vitit 1958, në Michigan. Ajo njihet për karrierë të suksesshme në muzikë dhe aktrim me albume që arritën në pozitat e para të top listave muzikore në gjithë botën. Disa nga këngët më të njohura të këngëtares titullohen ‘Like…

Details

Vende të lira pune në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Teatri Kombëtar i Kosovës ka hapur 4 vende të lira të punës për këto pozita: dramaturg, mjeshtër ndriçimi, rrobaqepës dhe udhëheqës tekniko-artisitk, të cilat janë publikuar edhe në faqen zyrtare të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ofron mundësi të barabarta punësimi për të gjithë qytetarët e Kosovës dhe…

Details

Kosova fillon të përballet me reduktime të energjisë elektrike

Bazuar në njoftimin e Kompanisë Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike (KEDS), nga dita e sotme (e hënë), kanë nisur reduktimet me energji elektirke, pas urdhëresës nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut (KOSTT), që të fillojë me kufizimet e energjisë elektrike. Këto kufizime do të jenë deri në 2 orë për të gjithë konsumatorët,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1987, këngëtari Michael Jackson, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘I Just Can’t Stop Loving You’, një duet në bashkëpunim me Siedah Garrett. Kjo këngë ishte paraparë të këndohej fillimisht nga Michael Jackson dhe Whitney Houston. – Me 15 gusht, të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore teknologjike e nisim me të rejat e WhatsApp, që është duke u bërë ambient më i sigurt për përdoruesit. Aplikacioni ka lansuar disa veçori të reja privatësie, përfshirë një opsion për bllokimin e statusit online. Funksioni i ri bën të mundur dërgimin e mesazheve, ndërsa përdoruesi duket se është offline. Aplikacioni sjell një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2000, këngëtari Craig David, lansoi albumin e tij të parë të titulluar ‘Born To Do It’, që arriti në krye të top listave muzikore në Mbretërinë e Bashkuar. Ky album u bë edhe albumi debutues më i suksesshëm për atë vit, i realizuar nga një solo këngëtar mashkull. –…

Details

Filmat që publikohen së shpejti

E larmishme do të jetë edhe java e ardhshme përsa i përket premierave filmike botërore, të cilët do të mund t’i shikoni gjatë javës së ardhshme.  Si gjithnjë, edhe tani ju sjellim listën e plotë të tyre: Filmi ‘Sharp Stick’ – Data e publikimit: 16 gusht Filmi ‘Look Both Ways’ – Data e publikimit:  17…

Details

A e dini cilët artistë të mëdhenj, janë mëngjarash?

13 gushti, në kalendarin e ditëve të shënuara, i është ndarë kremtimit të “Ditës Ndërkombëtare të Mëngjarashit”.  Mëngjarash, konsiderohen njerëz të veçantë dhe bota sot njeh shumë këngëtarë të spikatur që kanë qenë e janë mëngjarashë. Multi-instrumentisti i rock bendit legjendarë, The Beatles dhe njëherit vokalisti, Paul McCartney, është mëngjarash. Madje ai në një intervistë…

Details