Hitet më të kërkuara për festat e fund vitit

Në këto ditë festash të fund vitit, një nga mënyrat më të bukura për të përjetuar edhe më shumë atmosferën e mrekullueshme që na rrethon me bredhin, dritat vezulluese dhe ngrohtësinë familjare, është edhe duke u shoqëruar me muzikë dhe këngë festive. Si çdo fund vit tjetër, hitet më të mëdha për Krishtlindje dhe Vitin…

Details

Filmat që publikohen së shpejti…

Tashmë jemi në stinën e preferuar për shumë prej juve që pëlqeni dëborën dhe festat, që karakterizojnë stinën e dimrit. Lista e mëposhtme përshkohet nga filmat e fundit të muajit dhjetor dhe fillimit të muajit janar: Filmi ‘Ferrari’ – Data e publikimit: 25 dhjetor Filmi ‘The Boys in the Boat’ – Data e publikimit: 25…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 24 dhjetor, të vitit 1988, Nirvana filluan regjistrimin e albumit të tyre të parë të titulluar ‘Bleach’, duke përdorur një kredi prej 600 dollarësh, të cilën e kishin huazuar nga një shok i vjetër i shkollës. -Më 24 dhjetor, të vitit 1971, ka lindur këngëtari Ricky Martin, në San Juan, të Puerto Ricos.…

Details

Këto janë kompanitë më inovative për vitin 2023

Firma konsulente amerikane, Boston Consulting Group (BCG), çdo vit përpilon listën e kompanive më inovative të vitit.  Për të katërtin vit me radhë, Apple po konsiderohet kompania më inovative në botë, ndërkohë BCG vlerësoi ecurinë e një kompanie në katër shtylla: Vetëdija globale (numri i votave të marra nga të gjithë drejtuesit e sektorit të…

Details

Librat më të kërkuar të vitit 2023

Leximi i librave ka një rendësi të jashtëzakonshme në zhvillimin personal dhe intelektual të një personi. Leximi na ndihmon në zgjerimin e vëllimit të dijes dhe zhvillimin e aftësive kritike të analizës por edhe të vlerësimit. Librat shpesh përmbajnë mësime të rëndësishme dhe inspirim edhe për jetën e përditshme, mund të na ofrojnë zgjidhje për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Më 23 dhjetor, të vitit 1957, dueti Simon & Garfunkel atëherë të njohur me emrat Tom & Jerry (Sikurse filmi vizatimor), lansuan këngën e tyre të parë. -Më 23 dhjetor, të vitit 2018, këngëtarja Miley Cyrus, u martua me aktorin, Liam Hemsworth. Çifti u ndanë pas tetë muajsh. -Në këtë datë, të vitit 1969, këngëtari…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Fonoteka e Radio KFOR-it është pasuruar me këngë të reja edhe këtë fund javë. Më poshtë lajmit i kemi listuar disa këngë të reja, premiera të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR, nga dita e sotme: Backeer, Elline, Sofiya Nzau – Dikoima Travis Japan – ‘Okie Dokie Blow Up The Speakers Stones & Bones…

Details

“Për festa të sigurta” – Ky është mesazhi për përdorim të mjeteve piroteknike gjatë festave të fundvitit

Me rastin e festave të fundvitit, tradita e përdorimit të mjeteve piroteknike në vendin tonë përqafon shumicën prej nesh ku pavarësisht rrezikut të saj, e shprehim si mënyrë për të festuar. Por duke ditur rrezikun që mund të shkaktojnë mjetet piroteknike, dhe për të evituar rreziqet dhe incidentet e panevojshme, Radio KFOR ka komunikuar me…

Details

Bëj dhuratën e duhur për festa

Sezoni i festave po afrohet dhe kërkimi për dhurata të përshtatshme po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm. Një opsion i shkëlqyeshëm për ta bërë personin tuaj te dashur të lumtur, është të dhurojmë produkte të përgatitura vetë, por edhe duke inkurajuar artizanët vendas dhe krijuesit lokalë. Një artikull unik dhe i personalizuar, siç janë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 22 dhjetor, të vitit 1956, Elvis Presley kishte 17 këngë në top listën muzikore amerikane Billboard. -Më 22 dhjetor, të vitit 2012, kitaristi i rock bendit Rolling Stones, Ronnie Wood u martua me të dashurën e tij, Sally Humphreys. Wood në atë kohë ishte 65 vjeç, ndërsa Humphreys 34 vjeçe. -Në këtë datë,…

Details