Një javë e “çmendur” në botën e teknologjisë

Zhvillimet në teknologji, nga rritja 170% e Bitcoin, aplikacionet e reja për komunikim më të mirë brenda kompanive, kamerat me rreze infra të kuqe që po përdoren për të studiuar përhapjen e virust Covid-19 dhe problemet me sistem që pati Google, janë lajmet më të reja që na i solli këtë javë shkenca dhe teknologjia.…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’

20 dhjetori shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Njerëzor’, si një prej vlerave më fondamentale që duhet të përcaktojë raportet mes njerëzve, veçanërisht në këtë kohë pandemie, aspak të lehtë. Për ta shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar vullnetaren 23 vjeçare nga Gjilani, Miranda Veseli, e cila pak ditë më parë ka fituar çmimin ‘Vullnetarja…

Details

Filmat më të mirë të Krishtlindjeve

Për të shpërqendruar vëmendjen tonë nga ngjarjet që e përshkuan vitin 2020, shpesh herë ngushëllimin më të mirë e gjejmë tek filmat tanë të preferuar, që i përkasin zhanreve që ne i pëlqejmë dhe me kastë aktorësh që ne i duam. Meqenëse jemi shumë pranë festave, ato nuk do të kishin kuptim po të mos…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 dhjetor të vitit 2012, këngëtarja Adele u emërua artistja më e mirë e revistës ‘Billboard’, ndërsa albumi i saj ‘21’ u vlerësua si albumi më i mirë i vitit. 24 vjeçarja ishte e para që mori dy vlerësime dy vjet radhazi dhe gjashtë çmime Grammy. Në këtë datë të vitit 1969, ‘The Rolling…

Details

Kopenhaga – një prej kryeqyteteve më të gjelbëruara

Rruga më e famshme e Kopenhagës është Nyhavn, e cila gjendet afër bregdetit piktoresk shumëngjyrësh, që daton që nga shekulli i 17-të dhe është i rrethuar me bare dhe kafene të shumta. Kur shkoni në Kopenhagën, mos e lini pa e vizituar statujën e njohur si ‘Sirena e Vogël’, e cila është një nga statujat…

Details

Artisti ynë i ditës, Bruno Mars

Peter Gene Hernandez, i njohur ndryshe si Bruno Mars është këngëtar Amerikan, kantautor, producent, muzikant dhe valltar. Para se të bëhej i famshëm, Bruno Mars, shkruante këngë për artistë të tjerë të famshëm. Një ndër idhujt e tij më të mëdhenj ishte Michael Jackson, nga i cili është inspiruar shumë prandaj Bruno nuk është vetëm…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 dhjetor të vitit 1964, u publikua albumi i katërt i grupit të famshme ‘Beatles’ i titulluar ‘Beatles for sale’. Ata qëndruan për shtatë javë, në top listën e albumeve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë datë të vitit 2012, turneu botëror i Madonës fitoi më shumë para se çdo turne…

Details

Radio KFOR-i promovues i vazhdueshëm i tolerancës dhe bashkëpunimit ndëretnik

Misioni i Radio KFOR-it që nga themelimi dhe në vazhdimësi, është që nëpërmes programeve, përveç informimit, edukimit dhe argëtimit, të promovojë dhe mbështesë tolerancën, paqen dhe bashkëpunimin ndëretnik në Kosovë. Nëpërmes programeve, aktiviteteve dhe fushatave për paqen, Radio KFOR-i qëndron pas shumë storieve të suksesshme të bashkëjetesës së komuniteteve të ndryshme në Kosovë dhe tolerancës…

Details