Xhaketa e Michael Jackson shitet për rreth 300 mijë dollarë

Xhaketa e mbretit të muzikës pop, Michael Jackson, është shitur në ankand për 298 mijë dollarë. Xhakatën e zezë , Jackson e kishte veshur në turneun e parë solo “Bed” dhe në pjesën e shpinës së kësaj xhakete ndodhet edhe nënshkrimi i tij. Xhaketa i është shitur biznesmenit dhe filantropisti nga Teksasi, Milton Verret, e…

Details

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Uzbekistan

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi, arriti të fitoj medaljen e artë në Grand Prix “Tashkent 2018”, që po mbahet në Uzbekistan. Në finale, Distria arriti të mposht hungarezen Eva Csernoviczi, së cilës i takoi medalja e argjendtë. Kjo medalje e artë e Distria Krasniqit i përket kategorisë deri në 48 kilogramë. Vlen theksuar se në gjysmëfinale,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Lirisë’

Liria është njëra nga të drejtat themelore e njeriut. Megjithatë, kultura dhe vende të ndryshme kanë krijuar ligje dhe mënyra të të jeturarit që cenojnë lirinë e njeriut në forma të ndryshme. Liria nëkupton lirinë për të zgjedhur mënyrën e jetesës, lirinë për të zgjedhur besimin që ne duam, lirinë për të qenë në një…

Details

Shënohet ‘Dita Botërore e Shkencës për Paqe dhe Zvillim’

‘Dita Botërore e Shkencës për Paqe dhe Zhvillim’, e cila festohet çdo vit më datën 10 nëntor,  nxjerr në pah rolin e rëndësishëm të shkencës në shoqëri dhe nevojën për të angazhuar publikun e gjerë, në debatet mbi çështjet shkencore në zhvillim.  Ajo gjithashtu nënvizon rëndësinë e shkencës në jetën tonë të përditshme dhe kështu…

Details

Kosova feston ‘Javën Ndërkombëtare të Gjuhës Italiane’

Çdo vit në botë për një javë festohet ‘Java  Ndërkombëtare e Gjuhës Italiane’. Në këtë javë rrjeti kulturor dhe diplomatik Italian fokusohet në promovimin e kulturës dhe gjuhës italiane në botë. Për nder të javës së gjuhës italiane në shumë vende të botës, mirëpo edhe në Kosovë janë organizuar aktivitete për të nderuar këtë gjuhë.…

Details

Arben Llapashtica pasuron Wikipedian me fotografi të Kosovës, shpërblehet me vendin e parë në ‘Wiki Loves Monuments’

Në vazhdën e çmimeve të shumta të fituara në gara të ndryshme të fotografisë,fotografi i mirënjohur nga Kosova, Arben Llapashtica, së fundmi ka shtuar edhe një shpërblim të rëndësishëm në sirtar. Në garën ndërkombëtare të fotografisë ”Wiki Loves Monuments”, Arbeni është vlerësuar me vendin e parë, me fotografinë e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës. Në një…

Details

Teatri magjik i Gjilanit me shfaqje të re për fëmijë

Skena e teatrit të qytetit të Gjilanit, këtë të shtunë, ne ora 12:00, do të hap perdet për të vegjëlit gjilanas, me shfaqjen “Fortnite & Super Gjyshja”. Kjo shfaqje është frymëzuar nga tregimet fantastike të fëmijëve, ideuar dhe konceptuar nga Bekim Korça. Në këtë shfaqje luajnë aktorët : Mejreme Berisha, Avni Shkodra dhe Njomëza Kalaveshi.…

Details

Së shpejti hapet qendra kulturore për Filozofi dhe Art

Me 14 Nëntor të këtij viti, në Prishtinë për herë të parë do të hapet qendra kulturore për Filozofi dhe Art. Kjo qendër do të hapet nga një grup vullnetarësh të cilët fillimisht kanë themeluar blogun e parë në shqip për filozofi dhe letërsi ‘Visual Sophist’, në rrugën ‘Rifat Berisha’ në lagjen Bregu i Diellit…

Details