Kurseni energjinë elektrike, duke respektuar këto këshilla

Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike KEDS, në vazhdimësi po u bënë thirrje të gjithëve për kursim të energjisë elektrike, sidomos gjatë stinës së dimrit. Në një bisedë për Radio KFOR-in, zëdhënësi i KEDS-it, z. Viktor Buxhala, ndau disa këshilla se si mund të kursejmë energjinë elektrike në shtëpitë tona dhe se cilat janë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 janar, të vitit 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Zhaneiro para një turme prej 180.000 vetash, duke vendosur një rekord të ri të numrit të të pranishmëve në një shfaqje, nga një solo artiste. – Po në këtë datë, të të njëjtit vit (1988), George Michael ishte…

Details

Premierat filmike të javës së ardhshme

Java që vjen, do të vijojë me filma të rinj, me kastë fantastike aktorësh, të cilët do të publikohen premiera nëpër kinema në 2 data të ndryshme të javës së ardhshme, disa do të publikohen me 17 janar dhe disa të tjerë me datën 20, të këtij muaji. Më poshtë lajmit mund të njiheni me…

Details

Një ditë në kalendar edhe për borën

Sot (15.01.23), shënohet ‘Dita Botërore e Borës’, e cila ka për qëllim që të inkurajojë familjet që të krijojnë kujtime të qëndrueshme me fëmijët e tyre si dhe tu ofrojë fëmijëve përvoja me sporte të ndryshme dimërore. Kjo ditë shënohet çdo vit, në të dielën e tretë të muajit janar, e krijuar nga Federata Ndërkombëtare…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 janar, të vitit 1977, rock bendi The Eagles, ishin në pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira amerikane, me albumin e tyre të tretë ‘Hotel California’. – Në këtë datë, të vitit 1964, albumi kolonë zanore e filmit ‘The King and I’ u vlerësua me çmimin ‘Gold’. –…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë me lajmin se telefonat Android, do të vijnë me lidhje satelitore. Këtë e mundëson bashkëpunimi në mes të kompanisë globale të komunikimeve satelitore Iridium dhe gjigantit të çipave Qualcomm. Me këta telefona, në vendet ku nuk ka mbulim celular, telefonat mund të lidhen me satelitë kalimtarë për të dërguar…

Details

Promovim për zhvillimin e logjikës

Aftësia për të menduar, është një nga tiparet më përcaktuese të njerëzimit. Në kultura të ndryshme, përkufizimi i njerëzimit lidhet me koncepte të tilla, si: vetëdija, njohuria dhe arsyeja. Logjika, si hulumtim mbi parimet e arsyetimit, është studiuar nga shumë qytetërime gjatë historisë dhe që nga formulimet e saj më të hershme, ku ka luajtur…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 janar, të vitit 1978, albumi ‘Rumors’ i grupit Fleetwood Mac, zuri vendin e 1-rë në top listat muzikore amerikane. – Me 14 janar, të vitit 1984, Paul McCartney ishte në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Pipes of Peace’. – Në po këtë datë, të vitit 2007, këngëtarja Amy…

Details

Këngët premierë, në Radio KFOR

Edhe kjo javë ishte e pasur me këngë të reja në Radio KFOR. Disa nga këto këngë i kemi shkëputur nga fonoteka jonë, ku më poshtë lajmit ju mund të gjeni disa nga premierat e kësaj jave, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Alok & James Arthur – Work With My Love Andy…

Details