Sot festohet e drejta universale e njeriut, toleranca

Data e sotme, 16 nëntor, është një mundësi e shkëlqyer për ju që të kujtoni herën e fundit kur keni pasur një përballje me ndonjë individ, ku mund të keni mësuar për kulturën e tij apo të saj, apo të jeni treguar tolerant në ndonjë situatë! E pikërisht sot, kudo në botë shënohet ‘Dita Botërore…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 16 nëntor, të vitit 2000, Jewel u bë artistja e parë që transmetoi një koncert drejtpërdrejt në internet, për të përfituar për një organizatë që punon për të sjellë ujë të pastër, për ata që kanë nevojë, kryesisht në vendet Afrikane. – Me 16 nëntor, të vitit 1974, John Lennon po kryesonte top…

Details

Nga sot, shoferët gjobiten për mos posedim të pajisjeve dimërore

Nga dita e sotme (15.11.22), të gjithë pjesëmarrësit në komunikacion duhet të bartin pajisjet dimërore dhe shoferët që nuk e respektojnë këtë, do të dënohen për kundërvajtje nga Policia e Kosovës, e cila po vazhdon me fushata senzibilizuese për të rritur sigurinë në komunikacion. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, z. Daut Hoxha, përmes Radio KFOR-it,…

Details

Zbulimet më të rëndësishme të shkencës, për vitin 2022

Jetojmë në epokën e informacionit. Teknologjia e re po shfaqet çdo ditë, për të na e bërë jetën më të thjeshtë, më të avancuar dhe më të mirë për të gjithë. Shkenca në përgjithësi ka lehtësuar jetën tonë dhe zbulimet shkencore kanë ndihmuar të kuptojmë edhe më mirë botën por edhe që të përmirësojmë jetën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 nëntor, të vitit 2000, fituesit e çmimeve ‘MTV Europe Awards’, ishin: All Saints, që u shpërblyen me çmimin për ‘Këngën më të mirë pop’, Ricky Martin fitoi çmimin për ‘Artistin më të mirë mashkull’, Madonna fitoi çmimin për ‘Artisten më të mirë femër’, Red Hot Chili Peppers fituan çmimin ‘Grupi më i…

Details

Fillon në Kosovë ‘Muaji i Filmit Evropian’

Kosova për herë të parë është bërë nikoqire e “Muajit të Filmit Evropian”, që ka filluar këtë të diel (13.11.22), në Kino Armata në Prishtinë dhe do të zgjasë deri më datën 10 dhjetor, 2022. ‘Filmi Evropian’, u hap me shfaqjen e filmit “Fusha e mëllenjave”, me regji dhe skenar të, Arzana Kraja, për të…

Details

Të rinjtë e të gjitha komuniteteve në Kosovë ftohen që të aplikojnë për Bordin Këshillëdhënës Rinor të ‘Up to Youth’

USAID, përmes programit ‘Up to Youth’ (Youth Advisory Board), po vazhdon që të jetë derë e hapur e aftësimit dhe përvetësimit të njohurive të reja, për të rinjtë e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë. Së fundmi, është hapur thirrja për anëtarë të Bordit Këshillëdhënës Rinor, ku ftohen të rinjtë që të bëhen pjesë…

Details

Diabeti, sëmundje që prek rreth 5% të popullsisë së botës

Data e sotme, 14 nëntor, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Diabetit”, e cila ka për qëllim që të rrisë ndërgjegjësimin e mbarë botës për sëmundjen e diabetit, parandalimin e kësaj sëmundjeje dhe trajtimin e duhur. Edhe këtë vit (2022), po vazhdon fushata e nisur vitin e kaluar (2021), e emërtuar “Qasja në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 nëntor, të vitit 1987, George Michael po shijonte pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të parë debutues ‘Faith’. Albumi fitoi disa çmime, përfshirë çmimin Grammy për ‘Albumin e vitit në 1989’. Deri më tani, në të gjithë botën ky…

Details