Mësoni fëmijëve mbi mirësinë dhe empatinë përmes librit

Librat pa dyshim që janë shoqëruesit më të mirë, si dhe ndihmesa me e madhe për fëmijët që nëpërmes tyre të mësojnë gjëra të ndryshme, duke u ofruar një perspektivë për dallimet tona, kulturat e ndryshme, për të përqafuar veçantitë e të gjitha qenieve njerëzore, duke rrënjosur në ta dashurinë dhe respektin e ndërsjellë për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 janar të vitit 1976, David Bowie publikoi ​​albumin e tij të dhjetë ‘Station to Station’. Albumi arriti në 5shen e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. Në këtë datë të vitit 1988, Michael Jackson ishte në pozitën e parë në toplistën e këngëve me të mira në Amerikë…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Muzikën e vlerësojnë të gjithë artdashësit, por ata të cilët udhëtojnë në rrugë të gjata pa muzikë, e dinë më së miri sa e rëndësishme është muzika e mirë dhe sesa e gjatë dhe monotone ju duket rruga, pa ritmet e ëmbla muzikore. Radio KFOR-i është stacioni juaj, i cili ju shoqëron me muzikë të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Telefoni i ri i Samsung Galaxy S22 po vazhdon që të jetë më i përfoluri në mediat teknologjike. Raportet e fundit tregojnë se seria Galaxy S22 do të ketë një çmim më të lartë se sa pritej, e këtë e ka shkaktuar pikërisht mungesa e çipëve. Raportet tregojnë se Samsung Galaxy S22 mund të ketë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 22 janar të vitit 1967, grupi The Monkees performuan live për herë të parë në  San Francisco të Amerikës para mijëra fansave. Në këtë datë të vitit 1972, albumi ‘Amerikan Pie nga Don McLean, qëndroi për 7 javë në top listën e albumeve me të mira në Amerikë. Në po këtë datë të vitit…

Details

Mbahet edicioni i tretë i ‘Prishtina Drum Festival’

Për herë të tretë në Prishtinë do të organizohet festivali i instrumentit të baterisë ‘Prishtina Drum Festival’, duke bërë bashkë komunitetin e këtij instrumenti dhe adhuruesit e tij. Ky edicion do të fillojë me 27 janar, në ambientet e Kino Armata nga ora 18:00, në Prishtinë, ku të ftuar do të jenë baterisët: Granit Paqarada,…

Details

Dhuro gjak, shpëto jetë!

Gjaku është dhurata më e çmuar që dikush mund t’i japë një personi tjetër – dhuratën e jetës! “Gjaku i sigurt shpëton shumë jetë, përmirëson shëndetin për shumë pacientë të cilët kanë nevojë për gjak”, kështu filloi prononcimin për Radio KFOR-in, shefja e dhurimit të gjakut në Transfuzionin e Gjakut, Dr. Safete Maliqi – Qormemeti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 janar të vitit 1978, Bee Gees publikuan albumin ‘Saturday Night Fever’, duke qëndruar për 24 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë. Albumi shënoi një sukses të madh, duke shitur mbi 30 million kopje në gjithë botën dhe duke e berë atë një nga albumet më të shitura…

Details

Këshillat e Nderim Nezirit për kursim të energjisë elektrike

Në vazhdën e kampanjës vetëdijësuese që Radio KFOR-i po realizon këtë herë, po mundohemi të ndërgjegjësojmë qytetarët për rëndësinë që ka kursimi i energjisë elektrike. Përkitazi me këtë çështje, mediumi ynë ka kontaktuar gazetarin dhe moderatorin e njohur, Nderim Neziri, i cili ndau disa këshilla se si të kursejmë energjinë elektrike. “Kursimi i energjisë elektrike…

Details