Të rejat javore nga fusha e teknologjisë…

Përmbledhjen javore nga fusha e teknologjisë e fillojmë me Google, ku kompania amë e saj, Alphabet, ka rritur vlerën e aksioneve për 2 trilionë dollarë. Bëhet e ditur se aksionet e Alphabet së fundmi u rritën për 10 për qind, duke i dhënë kompanisë një shtysë prej 2 trilionë dollarëve, vlerë kjo të cilën kompania…

Details

Zjarrfikësit janë heronjtë tanë dhe sot është dita e tyre!

Në mbarë botën, sot më 4 maj, shënohet “Dita Ndërkombëtare e Zjarrfikësve”. Kjo ditë shënohet në kujtim të vdekjes së pesë zjarrfikësve në zjarrin që përfshiu Australinë, në vitin 1998. Zjarrfikësit në shumë vende të botës, festojnë ditën e tyre më 4 maj, si ‘Dita e Shërbimit të Zjarrfikësve’. Kjo datë njihet në mbarë botën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 4 maj, të vitit 2008, albumi “Hard Candy” i këngëtares Madonna, zuri vendin e parë në top listat e albumeve më të mira në Mbretëri të Bashkuar, derisa kënga “4 Minutes”, bashkëpunimi Madonna me Justin Timberlake, po kryesonte top listën e këngëve britanike. – Në po këtë datë, të vitit 1999, këngëtarja e…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju njeh me këngët më të reja. Këto premiera muzikore mund ti dëgjoni në Radio KFOR dhe më poshtë lajmit mund të njiheni me titujt e tyre dhe me artistët që i interpretojnë ato: Shenseea – Neva Neva Alan Walker x Kylie Cantrall – Unsure Alec Benjamin –…

Details

Gazetaria përballë krizës mjedisore

Ndërmjet datave 2 dhe 4 maj, Kili dhe UNESCO do të presin Konferencën e 31-të me radhë të ‘Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit’. ‘Dita e Lirisë së Shtypit’ i kushtohet rëndësisë së gazetarisë dhe lirisë së shprehjes në kontekstin e krizës aktuale globale mjedisore. Kriza e klimës dhe biodiversitetit nuk po prek vetëm mjedisin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 3 maj, të vitit 1968, The Beach Boys hapën turneun e tyre në SHBA, së bashku me krijuesin e Transcendental Meditation (TM), Maharishi Mahesh Yogi. Ky i fundit, po mbante ligjërata mbi “rigjenerimin shpirtëror” në koncertet e The Beach Boys, për çka pati një reagim negativ nga audienca, aq sa gjysma e datave…

Details

Historike për sportin e paralimpizmit

Komiteti Paralimpik i Kosovës në mbështetje të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka lansuar programin “Gjithëpërfshirja në Edukimin Fizik”, të parin ndonjëherë për nxënësit me aftësi të kufizuara. Programi është akredituar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Lansimi i programit u bë në Shkollën e Mesme të Ulët “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, në…

Details

Dita e punëtorëve

Sot, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve’, për të nderuar dhe vlerësuar kontributin e punëtorëve të të gjitha profesioneve.  ‘1 Maji’ është një dita që përkujton sakrificën dhe arritjet e punëtorëve në kërkim të të drejtave të tyre dhe përmirësimit të kushteve të punës. ‘Dita e Punëtorëve’ ka rrënjë të thella, në 130 vitet e lëvizjes…

Details