Vazhdojnë aktivitetet vetëdijësuese për ambientin

Organizatat Joqeveritare GAIA Kosovo dhe “7 arte”, këtë të enjte (11.04.19), nga ora 15:00 deri në orën 18:00, do të organizojnë aktivitetin e radhës në dobi të ambientit. Përgjatë këtij aktiviteti do të punohet në sistemin e ujitjes, ku do të krijohen mënyra alternative për të ujitur bimët e kopshtit në terasën e Bibliotekës së…

Details

Së shpejti mbahet ‘Panair i Edukimit’

Nga data 16 prill deri më datën 17 prill, në ambientin e Pallatit të Rinisë në Ptrishtinë, do të mbahet ‘Panairi i Edukimit’, që po organizohet nga Education Fair dhe CEO – Congress & Event Organization. Ky panair sivjet shënon eidcionin e 13-të dhe  pjesëmarrësit do të kenë mundësi që të takohen me përfaqësues të…

Details

Të ndihmojmë në rritjen e mirëkuptimit dhe pranimit të autizmit

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që po realizohen në vendin tonë, për nder të ‘Muajit Botërorë të Autizmit’, më 11 prill, Shoqata e Psikoterapeutëve të Kosovës, fton të gjithë, përfshirë edhe profesionistët e shëndetit mendor dhe fqinjët anembanë botës në debatin e organizuar në mbështetje të autikëve. Në këtë debat, panelistët e ftuar do…

Details

Në teatrin Dodona vjen shfaqja “Të martuarit e lumtur”

Organizata Joqeveritare “Dua”, do të sjell në teatrin Dodona shfaqjen të cilën edhe e ka realizuar në koproduksion me teatrin në fjalë “Të martuarit e lumtur”, të mërkurën (10.04.19), duke filluar nga ora 19:30. Fabula e kësaj shfaqje bënë fjalë për një çift, një mjek dhe një infermiere, të cilët kanë klinikë gjinekologjike private, në…

Details

‘The New York Times’ i kushton një artikull artistit Gashi

Gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times”, ka shkruar një artikull për reperin e njohur shqiptar me famë botërore, Labinot Gashi, i njohur me emrin artistik Gashi. Këtë lajm e ka bërë të ditur vet artisti përmes një imazhi të publikuar në rrjetin social Instagram, në të cilin ai numëron mbi 1 milion ndjekës. Artikulli…

Details

Kosova shënon ‘Ditën Botërore të Romëve’

Sot, për nder të ‘Ditës Ndërkombëtare të Romëve’, e cila shënohet çdo vit, më 8 prill, për të ngritur ndërgjegjën rreth çështjeve që i shqetësojnë rreth 15 milion romë në mbarë botën edhe në Kosovë kjo datë u shënua përmes aktivitetit “Hajde folim”, organizuar nga Organizata Jo Qeveritare, “Kosovo 2.0”. Në këtë aktivitet, theks të…

Details

Së shpejti fillon festivali multietnik ‘Erdh Lezeti’

Me moton ‚Muzika është gjuha jonë‘, më 5 maj, do të filloj festivali ‘Erdh Lezeti’ me shfaqje unike e tinguj nga e gjithë bota. Me  diell, ritëm, dashuri, gëzim e lezet, organizatorët e këtij festivali, ftojnë të gjithë ata që e duan argëtim përmes muzikës, që të bëhen pjesë e një përvoje të vërtetë ballkanike,…

Details