Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 korrik, të vitit 1987, bendi Guns N’ Roses, lansuan albumin e tyre të parë të titulluar ‘Appetite for Destruction’. Nga ky album dolën super hitet e grupit “Welcome To The Jungle” dhe “Sweet Child O’ Mine”. Albumi ka arritur të shitet në mbi 28 milion kopje në gjithë botën dhe mbi 18…

Details

Nga MSH bëjnë thirrje ‘Mos bini pre e recetave mjekësore që po shpërndahen në rrjete sociale për ‘Covid -19’

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar në lidhje me shpërndarjen në rrjete sociale të disa ‘recetave’, kinse për trajtimin e personave të prekur me ‘Covid – 19’. Me anë të një njoftimi për media, kjo Ministri u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos bien pre e publikimeve të tilla, ku thuhet: “Jemi dëshmitarë që së…

Details

Shënohet sot ’Dita Ndërkombëtare e Shahut’

Shahu është një lojë që kërkon strategji dhe zgjuarsi, por nga ana tjetër është edhe praktike, meqë mund të luhet në çdo kohë dhe në çdo vend. ‘Dita Ndërkombëtare e Shahut’, 20 korriku, festohet që nga viti 1966, në ditën e njëjtë kur është themeluar ‘Federata Botërore e Shahut’, në vitin 1924. Lidhur me këtë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 korrik, të vitit 1940, për herë të parë u publikua top lista muzikore ‘Billboard’. Kënga e parë që arriti pozitën e parë në këtë top listë të famshme, ishte kënga e titulluar ‘I’ll Never Smile Again’, nga këngëtari Frank Sinatra. – Në këtë datë të vitit 1965, këngëtari Bob Dylan, lansoi këngën…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë:   – A e keni ditur që amerikani, Laurence Kim Peek para se të vdiste në vitin 2009, ishte në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 korrik, të vitit  1954, shtëpia diskografike ‘Sun Records’, lansoi këngën e parë të këngëtarit Elvis Presley, të titulluar ‘That’s All Right’. Vetëm rreth 7 mijë kopje origjinale të kësaj kënge, janë lansuar në gjithë botë. Kjo këngë u bë një hit në Memphis, në qytetin ku edhe jetonte Presley, në atë kohë.…

Details

Mbushuni me energji nga emisionet Dance, në Radio KFOR

Jeni rrugës për në shtëpi pas një dite të gjatë, fluksi i lartë i punës ka konsumuar tërë energjinë tuaj dhe keni nevojë për diçka që iu mban të vëmendshëm e me disponim gjatë vozitjes, Radio KFOR- i është përgjigjja. Menjëherë pas emisionit të mbrëmjes, për të gjithë dëgjuesit e Radio KFOR- it ofrojmë dy…

Details