Policia e Kosovës gjithnjë të gatshëm për t’i shërbyer njerëzve të Kosovës

Shfaqja e pandemisë vështirësoi aktivitetet në të gjithë sektorët, por falë punës dhe profesionalizmit Policia e Kosovës edhe përgjatë kësaj periudhe, duke vënë në pah interesin e shëndetit publik, në vazhdimësi ka realizuar detyra konkrete në gjithë territorin e Kosovës. Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun pranë Policisë së Kosovës, për Radio KFOR-in tregoi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 gusht, të vitit 2005, bendi amerikan Green Day, ishin vlerësuar si bendi më i mirë në botë, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘Kerrang Rock Awards’, që mbahet çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1995, këngëtari Seal, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të…

Details

Profesionistët shëndetësor lusin qytetarët që të vaksinohen

Për të ju mbajtur të përditësuar me gjendjen momentale me Covid-19, Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me Dr. Egzon Shehun, Specializant në Endokrinologji në QKUK, i cili tregoi për situatën aktuale me pandeminë në Kosovë, ku mes tjerash pohoi:  “Gjendja vazhdon të jetë mjaft e rënduar në Klinikën Infektive 2 (Mjekësi Sportive). Deri më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 gusht, të vitit 1988, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të katërt të inçizuar në studio ‘And Justice For All’, që përmbante dy hitet e tyre ‘One’ dhe ‘To Live Is To Die’. – Në këtë datë, të vitit 2014, dëgjuesit e radios BBC, e kishin vlerësuar pjesën e kitarës në…

Details

Green Fest e ndrit qytetin e Mitrovicës

Nga data 16 e deri më 22 gusht, Mitrovica ka qenë nikoqire e një laramanie aktivitetesh që janë mbajtur në kuadër të ‘Green Fest’.  Aktivitetet janë shtrirë në disa lokacione të qytetit, duke ofruar një program shumë të pasur tek e gjithë audienca. Për të kuptuar më shumë për edicionin e XI-të me radhë të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 gusht, të vitit 2019, pas 19 javësh në pozitën e parë, kënga ‘Old Town Road’, nga Lil Nas X, zëvendësohet me këngën ‘Bed Guy’ nga Billie Eilish, që arriti në pozitat e para në shumë vende të botës. – Në po këtë datë, të vitit 1981, rock bendi The Rolling Stones, lansuan…

Details

Programi i Ballkanistikës një mundësi e re për studentët e ardhshëm

Përzgjedhja e profesionit të studentëve, këtë vit, do të jetë më e begatshme fal themelimit të Programit të Studimit të Ballkanistikës, në Fakultetin e Filologjisë, e cila është mbështetur nga Ambasada Britanike në Prishtinë, Zyra e Komisionerit të Gjuhëve, OSBE-ja dhe nga Universiteti i Prishtinës. Pjesë e programit katërvjeçar të nivelit Baçelor, i akredituar nga…

Details