Ministria e Arsimit anulon ‘Testin e Arritshmërisë’

Për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘Covid – 19’, Ministria e Arsimit ka marrë vendim për anulimin e ‘Testit të Arritshmërisë’, për vitin shkollor 2019/2020. Ky vendim është marr me qëllim të ruajtjes së shëndetit për të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit. “Duke marrë parasysh gjendjen nëpër të cilën është duke kaluar vendi si…

Details

Viti shkollor 2020/2021 mund të fillojë përsëri në distancë

Mësimi shkollor i gjysmë vjetorit të dytë mund të zhvillohet prapë  online, nëse vazhdojnë ky trend i përballjes me pandeminë, ky fakt është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit. Zëdhënësja e Ministrisë së Arsimit, Diellza Kukaj, ka theksuar se janë përgatitur edhe tre skenarë të cilët do të realizohen në përputhje me shkallën e…

Details

Vlera e të pasurit një hobi në jetën tonë

Të kesh një hobi në jetë të sjell gëzim dhe freski. Hobi na ndihmon të menaxhojmë kohën e lirë si dhe ta planifikojmë atë në mënyrë më produktive. Të mirat e tij nuk kanë fund, hobi ndihmon edhe në shëndet, duke ulur rrezikun e presionit të lartë të gjakut, zvogëlon rrezikun e depresionit dhe çmendurisë.…

Details

Aaliyah – yll i pashuar i zhanrit R&B

Ka qenë vetëm 12 vjeçare kur ka nënshkruar kontratën e parë me studion regjistruese ‘Jive Records’, për t’u kthyer shpejt në një nga emrat që do të dominojnë në zhanrin R&B. Është fjala për këngëtaren Aaliyah, e cila sot ka zënë vend në rubrikën tonë “Artist of the day”. Këngëtarja dhe aktorja Aaliyah Dana Haughton,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 gusht, të vitit  2001, këngëtarja Whitney Houston, thuhet se ishte këngëtarja më e paguar në botë pas nënshkrimit që ajo e bëri me kompaninë disko grafike ‘Arista’, që kishte vlerën mbi 100 milion dollar. – Në këtë datë, të vitit 2012, revista ‘Forbes’ deklaroi se çifti Beyoncé dhe Jay-Z, ishin artistët më…

Details

Vazhdon të jetë e rënduar gjendja pandemike në Kosovë

Situata me virusin COVID-19,  po rëndohet çdo ditë e më shumë, me numër gjithnjë e më të shtuar të të infektuarve dhe të vdekurve në Kosovë. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë, të lëshuar të martën (04 gusht),  225 persona kanë rezultuar pozitivë, derisa 13 kanë vdekur dhe 201 persona janë shëruar nga virusi ‘Covid-19’.…

Details

S’ka maskë, ka dënim! – ky është numri i qytetarëve që u gjobiten pasi dolën pa maska

Inspektorët sanitarë, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës po vazhdojnë me monitorimin e zbatimit të vendimit të datës 13 korrik, me anë të së cilit, bartja e maskave është bërë obligative, me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë ‘Covid – 19’. Zyrtari për Informim në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë, Lamir Thaçi, në një…

Details

Shënohet sot “Dita e Inxhinierëve Profesionistë”

Inxhinierët profesionist vlerësohen kudo në botë. E për të vë në pah punën dhe rëndësinë e tyre, Shoqata Kombëtare e Inxhinierëve Profesionistë, që nga viti 2016, ka vendosur që çdo të mërkurë të parë të muajit gusht, të shënohet “Dita e Inxhinierëve Profesionistë”. Gjithandej botës inxhinierët sot (05.08.20), ndihen krenar për punën e tyre. Me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 gusht, të vitit 1962,  ka vdekur aktorja e famshme Marilyn Monroe, në moshën 36 vjeçare, nga mbidoza e medikamenteve. Në muzikë ajo ishte e njohur për performancën e këngës me titull ‘Diamonds Are a Girl’s Best Friend’. – Në këtë datë, të vitit 1965, bendi The Beatles, kryesuan top listën e këngëve…

Details