Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 gusht, të vitit 1981, televizioni muzikor MTV transmetoi për herë të parë programin e parë. Programin e hapi krijuesi i këtij televizioni John Lack, i cili e nisi programin me fjalët: “Zonja dhe zotërinj: Rock and Roll, mirë se vini në televizionin e muzikës”. MTV është një nga televizionet më të mëdha…

Details

Hitet më të mira në Radio K4

Java që po e lëmë pas, ka qenë përplot këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante, nga artistë të ndryshëm vendorë e ndërkombëtarë, mirëpo duhet të veçojmë publikimin e këngës ‘Mi Amor’ nga Dhurata dhe Noizy, që u pëlqye tej mase nga publiku. Në vazhdim ju sjellim edhe disa nga hitet më të mira të…

Details

Ngrënia e mëngjesit, çelësi i një jete të shëndetshme

Ushqyerja e shëndetshme është shtylla e shëndetit tonë. Sipas disa studimeve, gjatë jetës sonë ne konsumojmë deri në 60 tonë ushqim, sasi kjo të cilën e ndajmë mes 3 vakteve, pa harruar edhe zamrat mes vakteve kryesore. Mirëpo, kur është fjala për një jetë të shëndetshme, vakti i mëngjesit është kryesori, ku pas orëve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 31 korrik, të viti 1999, këngëtarja Christina Aguilera, arriti në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e saj ‘Genie In A Bottle’. – Në këtë datë të vitit 2016, këngëtari Justin Timberlake, fitoi çmimin për ‘Artistin më të Mirë të Dekadës’, në ‘Teen Choice Awards’.…

Details

Sot në fokus kemi miqësinë

Sot (30 korrik), shënohet “Dita Ndërkombëtare e Miqësisë”, e cila u caktua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, për të promovuar dhe inkurajuar paqen, lumturinë dhe unitetin. Shoqëria dhe miqtë, luajnë një rol të rëndësishëm në jetën tonë dhe me këtë fakt pajtohen edhe dëgjuesit e Radio KFOR-it, të cilët në lidhje me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 korrik të vitit 1955, Johnny Cash ka inçizuar versionin e parë të këngës së tij, ‘Folsom Prison Blues’. Cash u inspirua për të shkruar këtë këngë pasi kishte parë filmin ‘Inside the Walls of Folsom Prison’. – Në këtë datë të vitit 1990, bendi New Kids On The Block, qëndruan për tre javë…

Details

Fitoni bileta falas për festivalin ‘Ohrid Calling’

Radio KFOR-i dhe Rave Travel sërish po mundohen që t’ua bëjnë këtë verë edhe më të freskët dhe më të bukur, duke ju shpërblyer me bileta falas, për të ndjekur nga afër festivalin e njohur ‘Ohrid Calling’. Ju shumë lehtë mund të bëheni fitues të biletave të këtij festivali, në të cilin do të performojnë…

Details

Sfidat e gazetarëve gjatë pandemisë COVID-19

Gazetarët gjatë pandemisë COVID-19, u përballën dhe po vazhdojnë të ballafaqohen me sfida të ndryshme, gjatë kryerjes së punëve të përditshme. Korona virusi ka ndryshuar botën e raportimit sportiv dhe e ka bërë punën e gazetarëve sportiv edhe më të vështirë. Lidhur me këtë çështje, Radio KFOR-i kontaktoi gazetarin sportiv në ‘Klan Kosova’, Jon Ajeti,…

Details