Mary J Blige, ikonë e muzikës R&B

E lindur në Bronx të New Yorku-t, këngëtarja Mary J Blige, para se të shpërngulej në New York me nënën dhe motrën e saj, fëmijërinë e saj e kaloi në Savannah të Georgia’s. Ajo kishte një jetë shumë të vështirë, ku ishte detyruar ta braktisë edhe shkollën për të mbështetur financiarisht familjen e saj. Megjithatë…

Details

Udhëtojmë në Kingston, në kryeqytetin e Xhamajkës

Kingstoni është kryeqyteti i Xhamajkës, një qytet që shtrihet përgjatë bregut juglindor të këtij ishulli. Vendi ku mund ta shijoni muzikën e bukur dhe jetën e natës derisa lëvizni nën ritmin e daulleve tradicionale të kësaj pjese të botës. Qendra e qytetit është e njohur pikërisht për muzeun e këngëtarit legjendar të muzikës reggae, Bob…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 shkurt të vitit 2005,Eminem ishte në pozitën e këngëve më të mira në ​​ Mbretërinë e Bashkuar, me këngën  ‘Like Toy Soldiers’, pjesë e albumit të tij Encore. Në këtë datë të vitit 2013, Rihanna ka shoqëruar Chris Brown në dëgjimin e tij në gjykatë, ku ai iste akuzuar për sulm ndaj Rihanes.…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Leximit me Zë të Lartë”

“Dita Botërore e Leximit me Zë të Lartë” shënohet në fillim të muajit shkurt, duke motivuar fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit në mbarë botën për të lexuar me zë të lartë. Kur prindërit apo mësuesit u lexojnë me zë të lartë fëmijëve, kjo ndihmon në nxitjen e zhvillimit të gjuhës dhe mësimit shoqëror-emocional. “Leximi me…

Details

Sot festojmë ëmbël ‘Ditën Botërore të Nutellës’

Nëse nuk e keni ditur, dita e sotme 5 shkurti, shënon ‘Ditën Botërore të Nutellës’. Ishte blogerja amerikane, Sara Rosso, e cila ne vitin 2007, e propozoi këtë datë si dedikim për ushqimin e preferuar të miliona njerëzve në botë. Kjo ditë mund të festohet në mënyra të ndryshme, ju mund të shënoni ‘Ditën Botërore…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 shkurt në vitin 1998, Elton John dhe Stevie Wonder performuan në Shtëpinë e Bardhë, për Presidentin e Amerikës të asaj kohe Bill Clinton dhe Kryeministrin Britanez Tony Blair. Në këtë datë të vitit 2008, Lenny Kravitz publikoi albumin e tij të tetë të titulluar ‘It Is Time for A Love Revolution’, që u…

Details

Ambasada e Zvicrës në Kosovë, hap aplikime për grante të vogla

Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, ka hapur aplikimin për grante të vogla që synojnë të mbështesin shoqërinë civile në Kosovë, duke përfshirë në veçanti (por jo vetëm) gratë dhe anëtarët e komuniteteve jo-shumicë. Shtrirja e projekteve është e gjerë dhe përfshinë ndër të tjera demokracinë, qeverisjen e mirë, sundimin e ligjit, mjedisin, përfshirjen sociale,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Kancerit’

‘Dita Botërore e Kancerit’, është një ditë ndërkombëtare e cila shënohet çdo 4 shkurt, për të rritur ndërgjegjësimin për kancerin dhe për të inkurajuar parandalimin, zbulimin dhe trajtimin e tij. Miliona njerëz diagnostikohen me kancer çdo vit në të gjithë botën, duke e bërë këtë sëmundje, shkaktarin e dytë kryesor të vdekjeve, pas sëmundjes së…

Details

Infektologët sërish apelojnë për respektim të masave anti-kovid

Kosova edhe më tutje po vazhdon të përballet me përhapjen e pandemisë CoViD-19 dhe gjendja vazhdon të jetë e rënduar, sa i përket numrit të të infektuarve dhe atyre që kërkojnë shërbime spitalore. Për të kuptuar gjendjen momentale të personave të prekur me CoViD-19, Radio KFOR-i morri një prononcim nga infektologu në Klinikën Infektive, Dr.…

Details