Së shpejti mbahet maratona “Prishtina Trail Marathon 2019”

Po afron një mundësi brilante më shumë, për adhuruesit e vrapimit. Për herë të parë në Prishtinë do të mbahet “Prishtina Trail Marathon”, garë kjo e vrapimit nëpër shtigje në Kosovë, e cila do të mbahet në parkun e Gërmisë, në Prishtinë. Maratona do të organizohet nga klubi i vrapimit “X Trailers”, e certifikuar nga…

Details

Sot shënohet ‘Dita ndërkombëtare e familjeve’

Çdo vit ‘Dita ndërkombëtare e familjeve’, shënohet si njësi themelore e shoqërisë dhe kjo ditë shfrytëzohet për të promovuar ndërgjegjësimin e çështjeve që kanë të bëjnë me familjet. Për nder të kësaj dite, më 15 maj organizohen aktivitete të ndryshme, përfshirë konferenca dhe programe kulturore. Një ndër aktivitetet që po shënohet në vendin tonë është…

Details

Fillojnë sot seancat informuese të ‘Heritage Space’

Organizuar nga ‘CHwB Kosova’, ‘Lumbardhi’ dhe ‘Kino Armata’, sot (14 maj), në ora 17:30 nisin seancat informuese të edicionit të katërt të #HeritageSpace, që do të prezantohen në 4 Komuna të Kosovës. ‘HeritageSpace’ hulumton mundësi të ruajtjes, promovimit dhe rijetësimit të trashëgimisë kulturore, duke e lidhur atë me industrinë kreative. Duhet cekur gjithashtu se këto…

Details

Përmes artit shënohet ‘Java e Shëndetit Mendor’

Qendra për Informim dhe Përmirësim Social (QIPS), shënon Javën e Shëndetit Mendor, përmes ngjarjes “Terapia e Artit”, e cila do të mbahet nga data e sotme 14 deri me 17 maj.  Edicioni i Dytë ‘Terapia e artit’, fillon sot nga ora 18:00, në Hotel Sirius me ligjëratë nga tre psikolog të fushave të ndryshme, Edona…

Details

Opera “GOF” vjen në Prishtinë

Flute Sounds Festival dhe Kino Armata, nesër më 15 maj, prej orës 21:00 sjellin Operën “GOF”, një rrugëtim fizik dhe virtual i tri personazheve që mëton të paraqes gjendjen e vetëdijes njerëzore në rrethana të izolimit, ku do të shfaqen tri forma të konceptimit të lirisë në shoqërinë bashkëkohore të Kosovës. Njëri e gjen lirinë…

Details

Aktiviteti i radhës ‘Girls can code!’, në qendrën Termokiss

Sot (13 maj) Termokiss dhe Open Data Kosovo, duke filluar nga ora 17:30, në qendrën Termokiss organizojnë aktivitetin “Girls can code”. Në këtë aktivitet prezent do të jenë edhe zhvilluesi i Softuerit dhe njëherit Organizator i Komunitetit në Kompaninë Hasura nga Zvicra, Marion Schleifer si dhe drejtoresha ekzekutive në Open Data Kosovo dhe njëherit themeluesja…

Details

Sot fillon ‘Java e Dokumentarëve Vietnamez’, në Kino Armata

Në hapsirën publike që promovon kulturën alternative dhe dialogun shoqëror ‘Kino Armata’, në Prishtinë, me datat 13, 14 dhe 16 maj 2019, në ora 20:00, do të prezantohen një sërë filmash që janë realizuar nga autorë francez, e që do të shfaqen para publikut të Kosovës. Kjo ngjarje është vazhdimësi e projekteve të përbashkëta në…

Details

Exclusive: Rona Nishliu për Radio KFOR-in, zbulon kohën e koncerteve për të promovuar albumin e ri

Këngëtarja me vlera të larta profesionale muzikore, ajo e cila triumfoi ne Eurovision (2012) dhe deri më  tani ende mbetet këngëtarja shqipare që ka arritur të klasifikohet aq lartë në këtë garë evropiane muzikore, Rona Nishliu, sot (13.05.19) ishte mysafire në emisionin e drejtpërdrejtë të pasdites “Macchiato Lounge”, te moderatorja Pranvera Behrami. Emisionin Rona e filloi…

Details