Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 janar, të vitit 2016, grupit muzikor ABBA u ribashkua sërish, në një aheng, për të kujtuar këngën “Mamma Mia”, të përfshirë në albumin e tretë të grupit,  të titulluar “ABBA”, të vitit 1975. – Më 20 janar, të vitit 1982, këngëtari Ozzy Osbourne, teksa performonte në Auditoriumin Memorial të Veteranëve në Des…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Ekipi i Radio KFOR-it përmes punës së palodhshme edhe këtë fundjavë, përcjellë tek ju këngët më të reja. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni disa nga këngët premierë, të publikuara sot (19.01.24), nga artistë të ndryshëm ndërkombëtarë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: ATB x Nu Aspect Ft.Orem – Run Becky Hill…

Details

Java ndërkombëtare e sigurisë së motorëve të dëborës

Me moton “Merrni përgjegjësi për sigurinë tuaj”, këtë vit (2024), nga data 20 e deri më 27 janar, bota shënon “Javën Ndërkombëtare të sigurisë së motorëve të dëborës”. Makinat e dëborës janë automjete të projektuara dhe të ndërtuara për t’u përdorur në dëborë. Ato shërbejnë edhe si argëtim për të shkuar në vendet ku ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 janar, të vitit 1982,  grupi muzikor Bad Religion, publikoi albumin e tyre të parë të plotë, të regjistruar në studio, të titulluar “How Could Hell Be Any Worse?”. – Më 19 janar, të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britanike, me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga…

Details

Fakte interesante…

Muaji janar është i mbushur me optimizëm dhe fillime të reja, prandaj ekzistojnë shumë fakte interesante të cilat lidhen pikërisht me këtë muaj, e disa prej tyre do ti ndajmë edhe me ju: – Janari është muaji i parë i vitit si në kalendarin Gregorian ashtu edhe në atë Julian. – Janari është emëruar sipas…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 janar, të vitit 1978, këngëtari dhe kantautori Neil Sedaka, u bë me një yll në bulevardin  “Hollywood Walk of Fame”. – Më 18 janar, të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën ‘Play With Fire’ në studion RCA në Hollywood, të Kalifornisë.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 17 janar, të vitit 1996, Celine Dion njoftoi se do të bënte një pushim nga karriera muzikore, duke u përqendruar tek familja e saj. – Me 17 janar, të vitit 1970, rock bendi The Doors, performuan live në ‘Felt Forum’, në New York.  Këngët e kënduara u bënë pjesë e albumit të tyre…

Details

Javë e mbushur me ngjarje të ndryshme kulturore

Arti në vend vazhdon të gjallërohet çdo ditë e më shumë, e rrjedhimisht artdashësit vazhdojnë të kenë adresa të ndryshme artistike për të përmbushur kërkesat dhe preferencat e tyre. Në vijim sjellim një rezyme të disa prej ngjarjeve kulturore që ju presin gjatë ditëve në vijim: – Në prag të mbylljes së ekspozitës kolektive “Hijet…

Details