Festivali shumetnik “Mirëdita, dobar dan!”, ka hapur thirrje për vullnetarë

Festivali shumetnik “Mirëdita, dobar dan!”, qëllimi i të cilit është inicimi i ndryshimeve për të krijuar një traditë të bashkëpunimit dhe normalizimit të vazhdueshëm të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, do të mbahet së shpejti në Prishtinë, andaj edhe ka hapur thirrjen për vullnetarë. Ashtu sikurse viteve të shkuara edhe sivjet festivali në fjalë, do të…

Details

Shenjat që paralajmërojnë kancerin e sistemit limfatik

Datat e sotme 15 shtator, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Ndërgjegjësimit për Limfomën” dhe ka për qëllim përhapjen dhe njohjen e fakteve në lidhje me limfomat si dhe mbështetjen dhe fuqizimin e njerëzve të prekur me kancer të sistemit limfatik. Për të kuptuar më shumë për limfomat dhe rëndësinë e shënimit të kësaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 shtator, të vitit 1998, rock artisti i famshëm Marilyn Manson, lansoi albumin e tij të tretë me radhë të titulluar ‘Mechanical Animals’. Disa nga dyqanet më të mëdha siç janë Target, dhe Walmart në Amerikë, refuzuan ta shesin këtë album pasi që këngëtari në fjalë, shfaqej i zhveshur. – Në këtë datë,…

Details

Situata me Covid-19, në Kosovë

Sipas raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në Kosovë nga Covid-19 kanë humbur jetën 14 pacientë të infektuar me këtë virus. Nga ky Institut është bërë e ditur se nga 5.505 testime janë shfaqur edhe 259 raste të reja me Covid-19. Për fat të mirë së fundmi janë shëruar 870 qytetarë duke…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 shtator, të vitit 1974, këngëtari Eric Clapton, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar ‘I Shot The Sheriff’. Kjo këngë ishte shkruar nga Bob Marley. – Në këtë datë, të vitit 1984, u mbajt ceremonia e parë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Video…

Details

Shtyhet procesi mësimor, mbyllen edhe çerdhet

Procesi mësimor është shtyrë sërish. Kjo, me masat e reja që kanë dalë nga mbledhja e Qeverisë së Kosovës, që është mbajt në mënyrë elektronike. Vendimi i ri përmban masat anti-CoViD19 ndërsa për shtyrjen e procesit mësimor, specifikohet: “Aktiviteti mësimor në institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar, duke përfshirë edhe institucionet e arsimit parashkollor…

Details

Alergjitë, simptomat dhe mbrojtja

Alergjitë shfaqen kur sistemi ynë imunitar reagon ndaj një substance të huaj. Janë të njohura lloje të ndryshme alergjish, si alergiitë në polen, në të ashtuquajturin pluhurin e shtëpisë, alergjitë e medikamenteve, nga pickimi i insekteve etj. Secila nga këto alergji, i ka karakteristikat e veta se kur shfaqet, si manifestohet dhe si mund te…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 shtator, të vitit 2013, këngëtari irlandez Hozier (Andrew John Hozier-Byrne), publikoi këngën e titulluar “Take Me to Church”, që ishte pjesë e albumit të tij të parë. Kënga u bë një hit masiv në gjithë botën dhe u çertifikua me vlerësimin multi-platinum në disa shtete, përfshirë Amerikën, Anglinë dhe Kanadën. – Në…

Details