Dobitë e konsumimit të farave

Ne dimë shumë pak për farërat e ndryshme dhe përfitimet e tyre. Ka shumë fara që janë jashtëzakonisht ushqyese dhe që duhet të kemi në dietën tonë çdo ditë sepse ato luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit tonë. Kur flasim për një dietë të duhur, farat përmbajnë yndyrat e duhura për organizmin…

Details

Së bashku për një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme

‘Dita Botërore e Shëndetësisë’, e cila shënohet sot (07 prill), e gjenë gjithë globin në një situatë të rënduar si pasojë e pandemisë COVID-19. Në lidhje me rëndësinë e kësaj dite dhe sfidat me të cilat sot përballet shëndetësia, Radio KFOR-i kontaktoi Udhëheqësin e Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministri të Shëndetësisë, z. Faik…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 prill të vitit 1978, ‘The Police’ publikuan këngën ‘Roxane’ . Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë ndërsa kënga u bë hit në Amerikë. Në këtë datë të vitit 2003, Avril Lavigne mbizotëroi në cermenonine e  çmimeve ‘Junos’ në Kanadë, duke fituar katër çmime duke përfshirë çmimin për single-in, albumin dhe artisten e…

Details

Gjendja aktuale me CoViD-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv si dhe janë shtuar 512 raste të reja me këtë virus. Për të mësuar për gjendjen aktuale të përgjithshme me këtë virus në Kosovë, Radio KFOR-i kontaktoi pulmologun, Dr. Arbër…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 prill në vitin 1974, grupi ABBA fituan ‘Eurovizionin’ për këngën ‘Waterloo’. Në këtë datë të vitit 1992, George Harrison ka performuar koncertin e tij të parë solo që nga viti 1969 në Londër. Me 6 prill të vitit 2006, Eminem bëri kërkesë për divorc nga gruaja e tij Kim tre muaj pasi çifti…

Details

Vendosen masat e reja anti-CoViD-19

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, në mbledhjen e mbajtur sot (05.04.21), Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-CoViD-19. Ndër masat e marra hyjnë ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në raste urgjente. Institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar, do të kalojnë në mësim online nga data 12…

Details

Për luftimin e depresionit, flet psikologu Skënder Shala

Depresioni është një sëmundje që prek grup mosha të ndryshme. Shkak i tij bëhet stresi për diçka të parealizueshme, dëgjojmë për ngjarje të pakëndshme që ndodhin nëpër botë dhe kështu të prekurit nga depresioni nuk kanë vullnet minimal për ta luftuar atë. Për të mësuar se si të luftojmë depresionin, Radio KFOR-i zhvilloi një bisedë me psikologun,…

Details

Zhvillimi dhe të mësuarit në fëmijërinë e hershme

Mënyra kryesore e të mësuarit dhe zhvillimit të fëmijës në vitet e hershme të tyre bëhet përmes lojës. Ndikime të tjera në zhvillim përfshihen gjenet, ushqimi, aktiviteti fizik, shëndeti dhe rrethi ku jeton. “Fëmijët e vegjël thithin informacion dhe mësojnë në shumë mënyra të ndryshme njëkohësisht”, kështu tha për Radio KFOR-in, psikologia e specializuar në…

Details