Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

–  Me 3 maj, të vitit 2009, këngëtari Bob Dylan, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Angli, me albumin e tij të 33-të me radhë, të titulluar ‘Together Through Life’. – Në këtë datë, të vitit 1997, vetëm dy muaj pas vrasjes së reperit të famshëm Notorious B.I.G (Biggie), kënga…

Details

Raporti policor për aksidentet në trafik

Policia e Kosovës në çdo kohë, është e gatshme të jetë në shërbim të të gjithë banorëve të Kosovës, e posaçërisht duke kontribuar në mbarëvajtjen e zhvillimit korrekt të trafikut në Kosovë. Rreth statistikave të aksidenteve në trafik, Radio KFOR-i kontaktoi Zyrën për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun në Policinë e Kosovës, të cilët ofruan…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 2 maj, të vitit 2020, Dua Lipa ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e saj “Future Nostalgia”. Me këtë album, këngëtarja e famshme me prejardhje kosovare, u shpërblye me shumë çmime, e disa nga to janë ‘Albumi i Vitit’ në ‘Brit Award’ dhe…

Details

8 orë punë, 8 orë argëtim dhe 8 orë gjumë

Data e sotme 1 maj, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve”, një lëvizje që lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat dhe kushtet e punës e të jetesës. “8 orë punë, 8 orë argëtim dhe 8 orë gjumë”, është slogani që përfaqëson kërkesat e punëtorëve, një kërkesë…

Details

Java e parë e muajit maj, me aktivitete të shumta kulturore

Edhe muaji maj, po sjell për publikun ngjarje të shumta kulturore që përfshijnë fusha të ndryshme të artit në vend. Pas shumë vitesh pauzë, në Prishtinë organizohet sërish festivali tashmë tradicional i muzikës jazz, ‘Prishtina Jazz Festival’. Nën patronatin e Komunës së Prishtinës, Drejtoria e Kulturës do t’ju prezantojë muzikantë të njohur nga bota e…

Details

Maji fillon me histori të jashtëzakonshme filmike

Para shpikësve të parë të projektorit kinematografik, vëllezërve Lymier, baba i ‘Motion Picture’, apo fotografisë në lëvizje, ishte Louis Le Prince, i cili në vitin 1888  xhiroi një film të metrazhit të shkurtër, që zgjaste 2 sekonda, me një kamerë me 12 imazhe në sekondë, i titulluar ‘Roundhay Garden Scene’. Sot, pas më shumë se…

Details

Rikujtojmë vlerat e muzikës Jazz

“Dita Ndërkombëtare e Jazz-it” është një ditë e veçantë e cila në nivel ndërkombëtar shënohet çdo vit me datën 30 prill. Kjo ditë ka nisur të shënohet prej vitit 2012, me qëllim që të theksohet rëndësia e muzikës Jazz dhe ndikimit i saj në kulturat e ndryshme në botë. Në këtë ditë, organizohen koncerte dhe…

Details