Çfarë është bipolariteti dhe si të trajtohet?!

Besoj që të gjithë e njohim piktorin e madh Vincent Van Gogh, por se a keni ditur se ai ishte diagnostikuar me çrregullim bipolar? Pikërisht për nder të datës së lindjes së piktorit të madh Van Gogh, 30 marsi, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Bipolaritetit”. Për të kuptuar se çfarë është çrregullimi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtarja kanadeze me famë botërore, Celine Dion, e cila kishte zënë vendin e parë në të gjitha toplistat me hitin e saj “My Heart Will Go On”, e cila ishte edhe kolonë zanore e filmit të famshëm “Titanic”. Ajo shquhet për zërin unik dhe është një nga këngëtaret më të famshme…

Details

Ushqimet tradicionale, një pasuri tjetër e Kosovës

Ushqimet tradicionale janë si magnet për mbledhjet e hareshme familjare, në një tryezë. Ato janë ushqime të cilat trashëgohen brez pas brezi. Për ushqimet tradicionale që përgatiten tek ne, Radio KFOR-i kontaktoi pronarin e “Nona’s pastry”, Bardh Fona: “Produktet tradicionale që kërkohen më së shumti tek ne janë mantijat me mish, i kemi të gjitha…

Details

Festojmë me muzikë ‘Ditën Botërore të Pianos‘

Muzika është çelësi i krijimtarisë, përmes notave të së cilës, ne notojmë atje ku imagjinata jonë na dërgon, është një lum emocionesh, përmes të cilave ne largojmë vëmendjen tonë nga ulje-ngritjet e jetës. Në ‘Ditën Ndërkombëtare të Pianos’, që shënohet sot (29 mars), pianistja e njohur, znj. Valbona Pula Petrovci, ndau me Radio KFOR-in rëndësinë…

Details

Premierat botërore të filmave për javën e ardhshme

Edhe muaji prill, do të jetë i larmishëm me filma të shumtë që do të jepen premierë gjatë ditëve të ardhshme. Radio KFOR-i ju mbanë të përditësuar, me filmat që do të mund t’i shikoni premierë në ditët vijuese: Filmi ‘French Exit’ – Data e publikimit: 02 prill Filmi ‘Every Breath You Take’ – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 28 mars feston ditëlindjen këngëtarja e famshme dhe aktorja Lady Gaga, e cila sot mbush 35 vjet. Emri i saj i vërtetë është Stefani Joanne Angelina Germanotta. Ajo ka fituar 12 çmime Grammy dha ka shitur miliona kopje të albumeve. – Më 28 mars 1973, Led Zeppelin lansuan albumin e tyre të…

Details